- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Савет: Следе пријаве због "Новости"

Савет: Следе пријаве због "Новости"
ИЗВОР: Б92, Бета
Савет за борбу против корупције најавио да ће поднети кривичне пријаве против већег броја људи који су учествовали у незаконитостима у приватизацији "Новости".
У данас објављеном извештају о приватизацији "Новости" се наводи да су државне институције у последњих 10 година доносиле незаконите одлуке на штету државе.
"Одлуке су биле у корист интересне групе која је 2000. године узурпирала предузеће, и тајкуна са којима је та група договорила преузимање већинског пакета акција", стоји у извештају.
"Више од годину дана Савет је прикупљао и анализирао документацију о приватизацији 'Новости' из које се јасно види да је компанија 2000. године била у друштвеном власништву, а да је 2006. године приватизована на незаконит начин, договором директора компаније Манојла Вукотића и бизнисмена Милана Бека", рекла је на конференцији за новинаре председница Савета Верића Бараћ.
Она је навела да је у незаконитостима у случају продаје "Новости" учествовао и Предраг Бубало, који је био министар за привреду у време кад је Беко преко повезаних фирми на берзи купио око 62 одсто акција "Новости".
Бубало, према речима Бараћеве, није спровео закључак Владе Србије о ревизији власничке структуре у Новостима.
Избегавајући ревизију процене власништва у "Новостима", како је утвдио Савет, Бубало је омогућио да "власничка стуктура те компаније остане као што је 2002. године уписана у судски регистар, а да се затим већински пакет акција у власништву малих акционара, стечених узурпацијом државне својине, прода преко Београдске берзе офшор фирмама иза којих стоји Милан Беко".
Бараћева је истакла да Комисија за хартије од вредности није проверала податке о имовинским односима у "Новостима", а спорно је, према њеним речима, било то што у берзанском проспекту није било наведено да је држава укњижена као власник зграде од 27.000 квадрата коју користе "Новости".
У Комисији за хартије од вредности за Б92 кажу да им за овако сложену приватизацију треба још времена. "Јесте да траје мало дуже, али реч је о три компаније које се налазе у три различите државе. Документацију која нам је потребна добијамо преко међународне правне помоћи", каже Весна Вујић из Комисије.
"Комисија није доставила документацију о продаји Новости коју је од ње тражио Савет", рекла је Бараћева.
Савет ће, како је додала, извештај о приватизацији "Новости" доставити тужилаштву и тужилаштву за организовани криминал и очекује да се убрзо тај случај у потпуности расветли.
"Ако тужилаштво случај 'Новости' не буде видело као организовани криминал, онда никуда нећемо стићи у борби против организованог криминала и корупције, за коју се залажу државни званичници", рекла је Бараћева.
Милан Беко данас није био расположен да извештај Савета за борбу против корупције коментарише за Б92, као ни бивши министар Предраг Бубало.
"Владе не покрећу поступке против бивших министара"
Члан Савета за борбу против корупције Милић Миловановић је навео да ниједна влада до сада није покретала поступке против бивших министара, због чега није оптимиста да ће бити истражена приватизација "Новости" и покренути поступци против одговорних за корупцију и незаконитостима у том случају.
Савет је у извештају о приватизацији "Новости" указао да је та компанија незаконито прузела и управљање Штампаријом "Борба", где је држава једини власник.
Влада Србије, како је предложио Савет, треба да раскине штетне уговоре "Новости" и Штампарије и хитно покрене поступак приватизације Штампарије.
Држава тренутно у "Новостима", поред удела од 29 одсто акција, индиректно, преко Фонда ПИО, поседује још 7,2 одсто акција.
Пакет од 62,4 одсто акција те компаније, које су биле у власништву малих акционара, купиле су на берзи 2006. године три фирме, "Ардос", "Тримакс" и "Карамат", регистроване у иностранству, чији је власник београдски бизнисмен Милан Беко.