- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Држава умало да доплати Мишковићу

Држава умало да доплати Мишковићу
ИЗВОР: Дневни лист Данас, аутор М. Н. Стевановић
Београд - Модел по коме је Мишковићева фирма Делреал без надокнаде извршила конверзију права коришћења у својину над око 16 хектара земљишта у Блоку 53 на Новом Београду, код Кванташке пијаце, биће примењен и на више од 600 хектара које сада користи Лука Београд. То ће бити пљачка века коју омогућава нови Закон о планирању и изградњи и уредба којом се регулише део о праву на конверзију - рекла је јуче на конференцији за новинаре председница Савета за борбу против корупције Верица Бараћ, и додала да је то доказ о спрези извршне власти и тајкуна по чијој мери се кроје закони и дефинише њихова примена.
Према речима професора Милића Миловановића, члана Савета, Законом је предвиђено да се приликом конверзије у својину, држави плаћа разлика између тржишне вредности земљишта и трошкова прибављања права коришћења. Међутим, у случају Делреала, испало је да држава дугује власнику фирме јер је преплатио цену земљишта које конвертује.
- Законом и Уредбом која се односи на конверзију, прецизирано је да Пореска управа утврђује тржишну вредност земљишта. У случају Делреала, то је требало да учини Пореска управа Нови Београд, која иначе за пренос апсолутних права на локацији Блока 53 за пореску основицу узима цену од 39.560,95 динара. По тој тарифи, Делреал би требало да плати износ од 58,7 милиона евра. Међутим, ПУ уместо своје процене, за тај посао ангажује српску испоставу лондонске фирме Кинг стерџ, а њихов вештак утврђује да на тој локацији земљиште има мањи степен изграђености него у другим деловима Блока 53, због чега је тржишна вредност око осам пута мања, односно износи 5.350 динара за квадратни метар, односно око осам милиона евра за целу локацију - објаснио је Миловановић.
Још спорније у овом послу је начин на који су утврђени трошкови Делреала за стицање права коришћења локације. Наиме, Делреал, чије је седиште на Новом Београду у Милентија Поповића 7б (на истој адреси је и Делта холдинг) је до марта 2007. године био у власништву холандске фирми Делпарсер ВБ, затим је продата Хитоми фајненшелу, регистрованом на Британским девичанским острвима, а почетком фебруара 2009. као власник се уписује холански Асквер БУ. На челу фирме је све време Ђорђије Церовић, који се у својству одговорног лица налази и у другим Мишковићевим предузећима.
- Холандска фирма која је купила Делреал, по купопродајном уговору платила је за то око девет милиона евра, а Одељење за имовинско правне односе општине Нови Београд, признало је то као трошкове прибављања права коришћења, па испада да држава треба још да доплати за једну од најатрактивнијих парцела на Новом Београду. При том, ми не знамо ни ко су прошли и садашњи власници, не знамо ни да ли је трансакција извршена, али знамо сигурно да земљиште није могло да буде део тог купопродајног уговора јер оно не припада фирми - истиче Миловановић и додаје да је приликом доношења решења у коме се се утврђује да Делреал има право на конверзију без надокнаде, било игнорисано мишљење републичког и градског јавног правобраниоца.
У Савету за борбу притив корупције тврде да ће појединци захваљујући овом закону легално доћи до велике имовине на штету државе, а проблем је тим већи што ће се у поседу тајкуна блиских извршној власдти наћи и имовина која подлеже реституцији, па ће, попут девизне штедње из 90-их, рачун бити успостављен грађанима.