- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Држава би „Делти” морала да доплати за конверзију

Држава би „Делти” морала да доплати за конверзију
ИЗВОР: Дневни лист Политика, М. Авакумовић
Савет за борбу против корупције закључио да је буџет оштећен за 50 милиона евра
Комисија је рекла своје, а на надлежнима је да наставе даље Фото Тањуг
Компанија „Делрил 1”, за коју у Савету за борбу против корупције тврде да је била у власништву бизнисмена Мирослава Мишковића, неће морати да плати конверзију права коришћења у право својине за 16 хектара земљишта у новобеоградском Блоку 53. Јер, према процени вештака, тржишна вредност тог земљишта је за милион евра нижа од трошкова које је инвеститор имао при прибављању права коришћења. Ако се примени формула обрачуна накнаде, према којој се од тржишне вредности одузимају трошкови, испада да је компанија „Делрил 1” преплатила земљиште у Новом Београду и да јој је држава дужна.
На ово су јуче указали чланови Савета за борбу против корупције. Они су на конференцији за новинаре у Влади Србије изнели податке према којима је процењена вредност земљишта око осам пута мања од тржишне и закључили да је буџет на овај начин оштећен за око 50 милиона евра.
Милић Миловановић, члан Савета за борбу против корупције, подсетио је да према Закону о планирању и изградњи вредност земљишта при конверзији утврђује Пореска управа.
– Пореска управа на подручју Новог Београда квадратни метар земљишта процењује на 39.560 динара, што у случају ове парцеле износи укупно око 58,7 милиона евра. Уместо да она уради процену, ангажовала је вештака, енглеску консултантску кућу „Кинг срџ”, која је вредност земљишта проценила на око осам милиона евра. Таква рачуница је образложена чињеницама да простор није атрактиван и да не постоји велики коефицијент изграђености. Позвали су се, такође, на регистроване трансакције у околини и навели да је земљиште продавано од 20 до 60 евра по метру квадратном. На основу тога су се определи за 50 евра по квадрату – објаснио је Миловановић.
Он сматра да је процењена вредност земљишта прениска. Јер, ако би се применила процена Пореске управе земљишта из Блока 65, 16 хектара у Блоку 53 вредело би око 38 милиона евра. Или ако би се узела цена по којој држава плаћа за експропријацију, дошло би се до тога да спорно земљиште кошта око 18 милиона евра.
„Кинг срџ” је осим тога трошкове прибављања права коришћења земљишта проценио на око девет милиона евра, тако што их је изједначио са купопродајном ценом фирме која је то земљиште закупила.
Чланица Савета Јелисавета Василић је упозорила да трансакција промене власништва фирме нема никакве везе са земљиштем. Отуда, према њеним речима, купопродајна цена тих предузећа није могла бити укључена у трошкове прибављања.
Иначе, „Делта рил инвестментс” 2001. добила је земљиште на коришћење ради изградње пословно-производног објекта магацинског и другог простора у Блоку 53 на Новом Београду, уз обавезу плаћања накнаде за комунално опремање земљишта. У међувремену, како је Миловановић објаснио, као сукорисник тог земљишта уписана је фирма „Делрил 1”. Потом се „Делта рил инвестментс” повукао из посла 2005. године, а остао је „Делрил 1” да би и он у међувремену 2008. променио власника, односно фирма је продата за осам милиона. Нови власник није познат Савету, рекао је он.
Верица Бараћ, председница Савета за борбу против корупције, подсетила је да су се корисници уговором са Дирекцијом за грађевинско земљиште обавезали да у року од три године подигну производне хале. У супротном земљиште је требало да им буде одузето и на тендеру понуђено другом инвеститору.
– На тој локацији више од десет година ништа није урађено. Она је у потпуности инфраструктурно опремљена, има воду, струју, канализацију. Корисник није имао никакве трошкове прибављања земљишта – рекла је Бараћева.
Она је закључила да је претварање права коришћења на грађевинском земљишту у право својине, односно конверзија, „један од најочигледнијих примера спреге између крупног капитала и извршне власти, којом се законом стварају услови за системску корупцију.”