- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Блиц - Приватизација ''Ердевика'', или завера против приватне својине

Блиц - Приватизација ''Ердевика'', или завера против приватне својине
ПП ''Ердевик'' приватизовано је деведесетих година (60 одсто акција радницима, 40 одсто држави). Пре продаје државног пакета акција, у ''Ердевику'' је радило 220 људи, предузеће је имало 2. 000 х земље, од чега 1.000 х ораница и 500 х винограда, дорадни центар семенске робе и винарију капацитета 800 вагона. Јуна ове године, радници ''Ердевика'', власници 49,20 одсто акција, ступили су у штрајк због неисплаћених зарада. Штрајк је окончан тако што је њих 80 у једном дану добило отказе, а већински власници су позвали и друге који желе да добровољно напусте ''Ердевик''.
Држава је 40 одсто акција ''Ердевика'' продала 9.јуна 2003. предузећу ТХОП д.о.о. Груде, БиХ. Пред саму аукцију, директор Добросав Јовановић је, без одлуке Управног одбора и Скупштине ''Ердевика'', дао у закуп винарију и винограде предузећу КД ''Орач'', иза кога стоји пријатељ покојног Аркана, Миле Јерковић. Уговор о закупу оверен је у суду истог 9.јуна 2003, када су продате акције из државног портфеља. Дан по потписивању уговора, Јовановић напушта место директора и враћа се на посао стручног косултанта КД ''Орач'', где је радио пре ''Ердевика''. Јерковић насилно улази у посед, ''Ердевик'' покреће тужбу за ометање поседа. Трговински суд у С. Митровици пресудио је у корист закупца, а Виши трговински суд 18. августа потврдио пресуду. Уместо да држава поднесе кривичну пријаву против бившег директора, Министарство за привреду и приватизацију 1.августа 2003. одговара акционарима да није надлежно ''да предузима мере којима би се спречио улазак непознатих лица у пословне просторије предузећа''.
Може ли се са таквом ''заштитом'' приватне својине очекивати да она буде основ благостања?
Ако је за раднике, акционаре ''Ердевика'', правна сигурност недостижна, а имовина људи блиских власти се штити и мимо закона, ако извршна власт продајом акција доведе раднике у положај да изгубе право на рад и зараду, али и власништво, шта је онда основ за развој тржишне привреде у Србији: приватна својина, или само имовина одређеног броја људи који уживају заштиту власти?
Верица Бараћ,
председница Савета