Блиц - Семе зла у '' Агросемену''

04. август 2004

Приватизација, поред осталог, треба да нас уведе медју пристојна друштва. Али стотине жалби које стижу Савету за борбу против корупције сведоче да се приватизација компромитује, а свака пристојност пориче.

''Агросеме'' из Сремске Митровице продато је 26.децембра 2002. године конзорцијуму ''Панонија'' који чине Игор Сабо, Душан Ђермановић и Антун Каић, савезни посланик ЛСДВ (Лига социјалдемократа Војводине). Предузеће је до приватизације упошљавало преко 90 радника, имало је девет апотека, два дорадна центра и складиште.

Пре куповине ''Агросемена'', Ђермановић, као председник Управног одбора новосадске ''Звезде'', уз помоћ директора сачињава фиктивни уговор о купопродаји урее, чиме су дошли до више од 550.000 евра. Овако стечени капитал путује од Пала, Будимпеште до Београда, да би га Дјермановић и Сабо укључили у легалне токове. Тај новац ће бити основ за добијање кредита за куповину ''Агросемена''. У јесен 2003, Окружно јавно тужилаштво у Новом Саду подиже оптужницу због злоупотребе службеног положаја и прања новца против Ђермановића, Сабоа и Каића. Сабо је био три месеца у притвору, Ђермановић се крио седам месеци. Каића је заштитио посланички имунитет.

У тренутку куповине Ђермановић је био под кривичном истрагом, али је ту ситницу прећутао. Након што је обавештена о превари, Агенција за приватизацију јула 2003. покреће раскид уговора, али у ванпарничном поступку. Формалном грешком Агенције, ''Панонија'' добија на времену да наплати 70 до 80 милиона динара од Републичких робних резерви за семенску пшеницу, и да прода око 1.100 до 1.200 тона семенског кукуруза вредности 100 до 120 милиона динара, од којих је више од половине власништво ''Агросемена''. Ни динар од овог новца не налази се на рачуну ''Агросемена''.

Трговински суд у С. Митровици доноси решење којим се из судског регистра бришу нови власници и докапиталзација, али Виши трговински суд преиначује решење сматрајући да се ''уговор не може раскинути због преваре... већ се из тог разлога уговор може поништити услед рушљивости'' и упућује на Закон о облигационим односима. Врховни суд одбацује као неоснован захтев за заштиту законитости републичког јавног тужиоца. Толико о једнакости субјеката пред законом«.

Верица Бараћ,
председница Савета


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...