Блиц - Шта се дешава са "Књазом Милошем"?

22. септембар 2004

Зашто држава одједном сумња у тржиште капитала, уместо да га развија. Зашто нам скреће пажњу на чињеницу да брокери мувају, не извршавају налог акционара, не дозвољавају им да акције удруже са државом и тако постану богатији. Могућност да се акције продају мимо тржишта капитала, да то може урадити Акцијски фонд, или Агенција изузетак је за који је у закону требало утврдити строга правила, ако је ту могућност уопште требало предвидети. Овим изузетком заобилази се тржиште акција, које једино може да одреди вредност акција. Акције ''Књаза'' још никада нису биле на тржишту тако да су сада учињене понуде једине вредности акција али које још увек није верификовало тржиште.

Ова могућност продаје акција ван тржишта на аукцији је, у случају ''Југоремедије'' показала све могуће штетне последице, а само овај случај је могао Влади да послужи као довољан повод да предложи да се овај изузетак брише из закона, а да се до тада уздржава од његове примене. Ако је одговорна и ако је спремна да савесно и критички прихвати своју одговорност у случају ''Југоремедије''.

Међутим, власти се овај институт допао. Даје велике могућности за преговоре иза сцене, иза тржишта капитала, иза очију јавности.

Тачно је да брокери мувају, али то је ситно. Велики мајстори пљачке свега што у Србији вреди желе да поступак прикупљања акција преко тржиста пропадне, да држава прикупи већински пакет акција и да се онда уђе у преговоре са потенцијалним купцима - па ко да више (преговарачима). Рецимо, таји се податак да се фирма опасно задужила у овој години - наводно успешна фирма, а узимали су сваког месеца од један до два милиона евра краткорочних кредита, највише код ''Делта банке''. Не знамо да ли је то познато понуђачима. Друго, социјални и инвестициони програми су крајње нереални - траже од инвеститора да уложи 72 милиона евра у развој, што је далеко више од вредности целе фирме! Озбиљан инвеститор то мора одбити, баш као и социјални програм, а кад сазна за дугове - дефинитивно ће одустати. Онда ступа на сцену највећи поверилац са питањем где је његов новац. Следи конверзија. Уместо стратешких партнера као што је, рецимо ''Даноне'' и стварног уласка страног капитала у земљу, фирма ће отићи будзашто, за надуване дугове. Већ виђено, у хиљадама случајева у приватизацији код нас. Тако су отишле шећеране, тако су отишле робне куће, ''Пекабета'', тако је отишао ''Север'', тако је отишла ''Југоремедија''. На крају ће ситни акционари (као и увек) остати кратких рукава. И неће више бити ситни акционари, остаће без акција, и биће радници без посла.

У исто време Влада убрзано ради на националном програму за спречавање сиромаштва, незапослености и корупције. Ако сте остали без акција, јер се фирма у току приватизације претерано задужила па сте можда истовремено остали и без посла, не брините, сигурно сте у макар у једном владином програму.

Верица Бараћ,
председница Савета


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...