Блиц - Сиромашна држава и богати министри

28. септембар 2004

У одговору Владе о путовањима министара на Олимпијске игре у Атину каже се да су сви путовали о свом трошку или о трошку ЈАТ-а и да повреде Закона о сукобу интереса није било. Влада је одлучила да поверује у накнадне информације министара да се њихове прве изјаве у медијима не рачунају, чак нам је сугерисала и за убудуће да не верујемо у изјаве министара дате појединачно, док се сви не договоре. Влада у саопштењу ниједним ретком не објашњава градјанима како је дошло до такве разлике у претходним изјавама појединих министара и сада у саопштењу Владе. Ми се разликујемо од Хрватске, у којој председник државе није путовао у Атину јер се пожалио на велике трошкове које држава није хтела или имала да му плати, а он није хтео да плати сам. Може се закључити да наши суседи имају или сиромашну државу и председника, или шкртог и председника и државу, што смо ми склонији да поверујемо. Ми, наравно, имамо сиромашну државу којој доплаћују министри. Они нису криви што је држава толико сиромашна да их шаље на пут а не плаћа карте, они плате из свог џепа или џепа јавног предузећа о чијем раду воде рачуна.

После ведрог писма Владе о доличном понашању министара, радост нам је ипак покварило следеће саопштење Владе о хитној примени поменутог закона. Наиме, Влада чим је из штампе сазнала да је помоћник министра за капиталне инвестиције г. Лазић, у исто време и директор ''Мобтела'', одмах га је сменила. Влада је сад имала тежу ситуацију него у случају г. Цветковића који је био истовремено и директор државне Агенције за приватизацију и извршни директор приватне консултантске куће ''ЦесМекон'', која му је била десна рука у захтевном државном послу. Влада је за ову чињеницу сазнала тек када је г. Цветковић већ био отишао. Са г. Лазићем је теже, сазнало се док је још ту. За Владу је очигледно неважна чињеница како се могло десити да тај господин ради посао у жестоком сукобу интереса све време. Шта ће бити са одлукама министарства и Владе која је доносио или припремао г. Лазић?

Да се подсетимо. Помоћник министра за капиталне инвестиције( и истовремено директор ''Мобтела'') био је члан Владиног тела задуженог за утврдјивање власничких односа у ''Мобтелу''. Комисија је завршила рад са извештајем за који је сама рекла да је непотпун, јер ''Мобтел'' не само што није дао документацију на увид већ није дозволио ни да прегледају опрему. Влада је ипак усвојила тај извештај, не предузимајући ништа да додје до документације о раду предузећа које је бар званично, 49 одсто у власништву државе. Пошто је на почетку прихватила да је г. Лазић замрзнуо своју функцију у ''Мобтелу'', а он је за Карића већ урадио све по задатку, Влада може да замери степену на који је функције замрзнута и да смени Лазића. Влада сматра да је добила поене на хитрој примени закона против корупције. Карић је добио све остало, као и министри који раде за њега. Сад може мирно да финансира нову кампању, не само своју већ и својих министара. Ако се нешто промени он ће опет понудити Влади још 6 одсто у ''Мобтелу'', а ако се буни, поменуће арбитражу у Цириху. Док не постане председник Владе у који ће сва министарства бити капитална.

Верица Бараћ,
председница Савета


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...