Блиц - Јесен у "Ц маркету"

04. октобар 2004

У суботу по подне, испред "Ц маркета" на Славији налетим на сточић са петицијом. Приђем да видим шта се дешава, а жена са друге стране стола пружа оловку: "Да ли желите да "Ц маркет" остане у Србији?"

"А где би иначе ишао?", питам је. Жена слегну раменима. Највећи српски трговински ланац је и сувласник Индустрије меса из Бачке Тополе, "Центро банке", Националне штедионице, Фабрике сечива "Импа", Фабрике минералне воде Топлице...

Слободан Радуловић је 14 година директор "Ц маркета". Пре 5. октобра био је близак породици Милошевић, нашао се и на списку људи којима је крајем деведесетих забрањен улаз у земље ЕУ. Након промена и даље је на челу "Ц маркета", али и у странци Душана Михајловића, Удружењу "Привредник", заједно са Данком Ђунићем и другим бизнисменима и експертима Милошевићевог и пост-Милошевићевог времена.

Током 2003. године радници-акционари "Ц маркета" јавно износе да Радуловић, под претњом отказима, на њих врши притисак да му препусте своје акције на управљање. Жале се надлежнима, али држава не реагује, у медијима их нема. Након летошње најаве "Меркатора" да ће се надметати за куповину најмање 33,4 одсто акција "Ц маркета", директор приморава мале акционаре да напусте "Сензал", свог дотадашњег брокера, а да о трошку "Ц маркета" отворе власничке рачуне у "М&В Инвестментсу" (корпоративни агент "Ц маркета", иначе део МК групе; такође били "Нинијев" брокер у куповини акција "Југоремедије"). Многи то и чине. У "Сензалу" је било обједињено преко 50 одсто акција малих акционара. Део акционара "Ц маркета" пристао је да свој бес због Радуловићевог малтретирања патриотски трансформише у мржњу према Словенцима, па тако читамо на њиховим транспарентима: "Једном непријатељ, увек непријатељ", "Нећемо да учимо словеначки", "Побијени војници опомињу". Представка коју је друга група акционара доставила Савету за борбу против корупције, у којој наводе да им директор прети да ће добити отказе ако њему не продају акције (а они веома добро знају да је претња реална јер су други акционари већ добили отказ), биће обрађена и достављена Влади са предлогом мера за заштиту права малих акционара и за спречавање стварања монопола. 

Претња да ће неко остати без посла у Србији је најубојитија, са њом се може постићи све. Влада не може штитити оне који остају моћни уз помоћ претњи и уцена, који патриотизмом називају кад они пуне џепове, а други остају без посла. Јасно изречен став да се ради о превари и манипулацији, а не патриотизму допринео би заштити општег интереса на коме се проверава отпорност власти на корупцију.

Верица Бараћ,
председница Савета 


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...