Блиц - Корени гнева

18. октобар 2004

Већ смо писали о вишемесечним штрајковима радника и малих акционара «Југоремедије» и рудника «Неметали» из Врањске Бање, који од државе безуспешно траже поштовање закона и уговора у приватизацији. Такође смо писали о годину и више дана одуговлаченим поступцима за раскид приватизационих уговора, на пример «Агросемену»,. Рудници и индустрија мермера и гранита «Венчац» из Аранђеловца, са преко 500 запослених, још је једно име на тужном списку некада успешних предузећа, која је Влаховићева и Бубалова приватизација гурнула у пропаст и штрајкове.

«Венчац» је једно од предузећа које је процењивала приватна фирма «Цес Мекон» Мирка Цветковића, у време док је овај био директор државне Агенције за приватизацију. Иницијативу за приватизацију «Венчаца» покренула је шпанска фирма «Реверте», један од бројних заинтересованих иностраних купаца. До 14.1.2002. Агенција је планирала тендерску продају «Венчаца», да би га затим, без образложења, сврстала међу предузећа која ће продати на аукцији. Аукција је одлагана три пута, са образложењима да су потенцијални инострани купци тражили додатне рокове за провере аукцијске документације, посете предузећу, и слично. Предузеће нису посетили никакви страни инвеститори, а на четвртој аукцији, «Венчац» је продат конзорцијуму домаћих физичких лица којег чине Милован Вулићевић и Божидар Петковић, и то у другом кругу, за обвезнице старе девизне штедње. Ни једна од страних фирми које су у контактима са управом «Венчаца» изражавале заинтересованост за куповину, није изашла на аукцију. Након потписивања уговора, запослени сазнају да је социјални програм, који су усагласили репрезентативни синдикати и «Еуконс», стручни консултант Агенције, у уговору промењен на штету радника, па подносе кривичну пријаву због фалсификата. Предузеће у међувремену пропада. Долази до поделе између Петковића, који обавештава Агенцију да је спреман да испуни обавезе према радницима, и Вулићевића, који обавезе избегава. Просек зарада пада са 17.200 динара, колико је износио уочи приватизације, за 50% маја 2004. године, када су радници последњи пут примили плату. Крајем јула, они ступају у штрајк, а скупштински Одбор за приватизацију предлаже Агенцији да раскине уговор уколико не дође до договора између штрајкача и конзорцијума. Преговори пропадају, па Агенција покреће раскид уговора 11.8. Прва расправа, заказана за 16.9, одложена је јер Вулићевић није примио тужбени захтев, друга, 5.10, јер је уложио жалбу због привремене мере забране располагања имовином «Венчаца» коју му је Трговински суд одредио 16.9.

Рачун «Венчаца» је од пре месец дана у блокади. Штрајк и даље траје, радници нису примили плату већ скоро пола године. Оцена коју је Савет прошле године изнео у извештају о приватизацији, да је «потпуно издвојена из комплексног пројекта својинске трансформације и стратегије социјалног развоја, јер није уклопљена у шири контекст институционалних и економских реформи», добија све јасније животно значење. Иза идеолошких фраза о брзини као једином мерилу успешности приватизације, остаје само нови круг криза и нестабилности.

Верица Бараћ,
председница Савета


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...