- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Блиц - Чекајући крај октобра или случај предузећа ''Неметали''

Блиц - Чекајући крај октобра или случај предузећа ''Неметали''
Недавно је окончан шестомесечни штрајк у руднику минерала «Неметали» из Врањске Бање, некада једном од најуспешнијих предузећа у Пчињском округу, једином руднику на овим просторима у којем се експлоатише зеолит, минерал будућности. Од приватизације »Неметала«, октобра 2003. године, радници и мали акционари били су једини који су инсистирали на поштовању приватизационог уговора, једини који су упозоравали да производња опада, да од 87 радника ради само 12-14. Обавештавали су Агенцију за приватизацију да је нови власник Гојко Рајковић обезбедио банкарску гаранцију за инвестиционо улагање тако што је банка ставила хипотеку на »Неметале«, Агенција је одговорила да је битно само да се инвестиција изврши.
У предузеће, међутим, није инвестиран ни динар. Након што упозорења нису уродила плодом, радници »Неметала« су ступили у штрајк са захтевом да се раскине купопродајни уговор. Агенција је више пута слала контролу у »Неметале«, утврђивала да Рајковић заиста крши уговорне обавезе, достављала купцу нове опомене пред раскид уговора, затим одлагала рокове за безусловно испуњење уговорнох обавеза, и тако у недоглед. И локална самоуправа је подржала раднике и тражила реакцију Агенције за приватизацију. Септембра ове године Окружни суд у Нишу је потврдио привремену меру којом се Рајковић враћа у предузеће. Радници »Неметала« су обуставили штрајк, а Агенција је новом власнику дала нови рок, до краја октобра, »да обезбеди услове за консолидацију производње и да уреди радноправни статус запослених«. Што се уређења радноправног статуса тиче, од 75 радника који су били у штрајку, њих преко четрдесет је након окончања штрајка добило отказе. Према наводима синдиката »Неметала«, предузеће и даље готово да не ради. Рачун је у блокади, ради само један погон, ''Златокоп'', где је запослено десетак људи, и то по два-три дана у недељи.
Крај октобра неће донети никакав одговор на питање која је сврха приватизације у којој успешна предузећа пропадају. Ако је важно само да се једна идеолошка фикција, »друштвена својина«, замени идеологијом »приватизације«, па да привреда затим настави да пропада у новом идеолошком кључу, онда нека директор Агенције за приватизацију и министар Бубало кратко и јасно објасне радницима отпуштеним из »Неметала« да ће живети од идеологије. И онако су је већ одавно сити.
Верица Бараћ,
председница Савета