- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Блиц - Плодови ''најбоље приватизације на свету''

Блиц - Плодови ''најбоље приватизације на свету''
Лесковачка фабрика лекова «Здравље» је деценијама била једно од најуспешнијих предузећа на југу Србије, чије је ширење током осамдесетих значајно доприносило развоју неразвијених општина (фабрика пластичних шприцева у Медвеђи, фабрика алуминијумских туба у Лебану, прерада воћа, поврћа и дијететских супа у Босилеграду).
Јавности су углавном познати приговори Друштва мањинских акционара «Здравља» на поступак приватизације овог предузећа. Да подсетимо – процењујући вредност «Здравља» крајем деведесетих, Делоитте&Тоуцхе и Економски институт (оба повезана са потоњим министром за приватизацију Влаховићем, за чијег мандата у је “Здравље” приватизовано), нису урачунале ревалоризационе резерве, али је Трговински суд у Лесковцу ипак уписао вредност капитала «Здравља» по њиховој процени (94 милиона ДМ), и то осам месеци касније, не уважавајући да је предузеће у међувремену добро пословало, па је вредност морала бити већа, што је све утврдила и ревизорска кућа Ернст&Yоунг.
И поред спорова око вредности капитала «Здравља», Агенција организује тендер, на који излази само један понуђач, фирма «Фармако» са Исланда, са понудом од свега милион евра. Агенција врши притисак на «Здравље» да обустави поступак за промену уписа вредности капитала и «објашњава» запосленима да је за њих најбоље да се прихвати понуда «Фармака», јер ако се поништи тендер предузеће ће се продати на аукцији, без обавезе социјалног програма. Део радника формира Иницијативни одбор који тражи поништење тендера. У преговорима са «Фармаком», Агенција подиже цену на 3,5 милиона евра и договара да се акције које «Здравље» има у три банке у Србији (укупна вредност 12,5 милиона евра), продају на берзи и да се новац подели радницима. У Друштву мањинских акционара данас кажу да је ова погодба, као и обавеза «Фармака» да следеће три године неће отпуштати раднике, пресудила да Управни одбор и Скупштина акционара «Здравља» ипак прихвате резултат тендера.
Епилог после две године – брокерска кућа ''Цитадел'', коју је ангажовао директор «Здравља», продала је акције банака ван берзе, за 2,757 милиона евра (поднета кривична пријава лесковачком МУП-у). «Здравље» је до сада напустило преко 800 радника, наводно споразумно. У привредно мртвом граду Лесковцу, према наводима бивших радника «Здравља», споразумни одлазак на улицу заправо значи да вас, ако сте били у Иницијативном одбору, нови власник деградира на ниже радно место, са платом и до 50 одсто нижом него пре, или да вас «саветују» да ће три године брзо проћи, а дете вам такође ради у «Здрављу», па боље да сада одете сами него да кроз пар година цела породица остане без посла.
Верица Бараћ,
председница Савета