- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Блиц - Безакоње без краја

Блиц - Безакоње без краја
Влада Србије је на седници 9. децембра увела привремене мере Ветеринарском заводу. Конзорцијум запослених је против решења Министарства привреде да се Завод прода непостојећем конзорцијуму Зекстра-Бакном, покренуо спор пред Врховним судом, који још увек траје. Напори Савета да објасни Влади и премијеру Коштуници оно што и сами знају, да морају чекати пресуду Врховног суда пре одлучивања о предлогу Министарства привреде о увођењу привремених мера, успели су да на кратко одложе незаконито поступање на седници Владе 25. 11., када је закључено да неће баш одмах усвојити предлог Министарства док се не слегне прашина око скандала «Књаза Милош». Савет је одговорио да Влада на првој следећој седници мора донети јасан закључак да застаје са одлучивањем о предлогу министарства до пресуде Врховног суда. На првој следећој седници, Влада је увела привремене мере Заводу, обесмислила пресуду Врховхог суда, поништила судску контролу управних аката.
Исте недеље, Трговински суд у Београду је у вишемесечном спору за раскид купопродајног уговора између Агенције за приватизацију и купца пекаре «Извор» из Параћина, пресудио у корист купца. «Извор» је продат 6. марта 2003, али се један од учесника на аукцији жалио Министарству привреде на регуларност аукције. Министар Влаховић је пред крај свог мандата издао решење да се приговори одбијају, али је Врховни суд решење поништио, па је Агенција, у време мандата Бранка Павловића, покренула спор за раскид уговора. На шест рочишта у наредних пола године адвокат Агенције није долазио. Савет је упозоравао Агенцију на аљкавост њеног пуномоћника, Агенција је одговарала да није благовремено од суда обавештена о датуму рочишта. На седмом рочишту, прошле недеље, пуномоћник Агенције је напокон удостојио суд свог присуства, да саслуша пресуду – одбацује се тужба Агенције. Купац је, вели суд, савесно водио предузеће у протеклих годину ипо дана, те није ред да штетује због пропуста Агенције у поступку аукције. Што се корупције тиче, ствари су у Агенцији поново, после краћег застоја у време Б. Павловића, дошле на своје место.
У време Извештаја о стечају «Сартида», Савет је од делова демократске јавности био критикован зашто не ућути и прихвати аргументе министра финансија да није битно да ли је «Сартид» продат по закону, већ да ли је купац повећао производњу. Упозоравали су нас да «чачкањем» по овом случају плашимо стране инвеститоре. Одговарали смо да је права штета из случаја «Сартид» разарање институција, и чему могу да се надају грађани Србије и страни инвеститори у споровима мање вредности и политичког значаја, кад се «Сартид» потпуно незаконито продаје наочиглед домаће и светске јавности. Шта страни инвеститори мисле о Србији, показао је «Даноне» одустајањем од надметања за куповину «Књаза».
Верица Бараћ, председница Савета