- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Интервју Верице Бараћ за "Блиц" - СЦГ штедљива у борби против корупције

Интервју Верице Бараћ за "Блиц" - СЦГ штедљива у борби против корупције
Недостатак новца и политичке воље и спора имплементација постојећих закона у СЦГ, највеће су препреке у борби против корупције, наводи се у недавно објављеном извештају Програма против корупције и организованог криминала Савета Европе. То су и главни разлози због којих се Србија и Црна Гора, заједно са БиХ, налази на зачељу листе земаља западног Балкана у борби против корупције.
Илустративно је да је Влада Србије за рад Савета за борбу против корупције у овој години издвојила само 12 милиона динара, док је за покровитељство Сабора трубача у Гучи, који траје седам дана, из државне касе издвојено читавих 10 милиона динара.
У Србији нема још никаквог помака у борби против корупције, слаже се и Верица Бараћ, председница владиног Савета за борбу против корупције.
- Влада Србије нема јасан став о антикорупцијској борби. Национална стратегија и адекватни закони, не постоје, већ свако гледа појединачне интересе - тврди Бараћева истичући да се показало да је „системска корупција некажњива и веома исплатива“.
Како каже, то потврђује и чињеница да ниједан крупнији случај везан за корупцију домаће правосуђе није процесуирало, нити је донета нека пресуда, те да се поставља питање шта раде тужилаштво и УБПОК.
- До сада смо Влади доставили извештаје о кршењу закона и могућој корупцији уз наведена конкретна имена учесника у шећерној афери, приватизацији „Сартида“, „Југоремедије“, Ветеринарског завода, „Мобтела“, проблему „Националне штедионице“ и нисмо добили одговор, нити је јавно тужилаштво предузело било какве кораке - наглашава она.
Таква статистика ставља нас далеко иза Албаније, коју је ПАКО у извештају о стању у земљама западног Балкана похвалио за напредак. Наиме, у Албанији су, за разлику од СЦГ, прошле године процесуирана 443 случаја са елементима корупције за разлику од 2000. године, када се на судовима није нашао ниједан такав случај.
Бараћева очекује да ће се известан помак у борби против корупције постићи усвајањем националне старегије коју би требало да Скупштина Србије изгласа на јесен, али подсећа да је министар правде нацрт преправио у ставкама које се односе на тела која би требало да контролишу примену.
- Тек је формирана радна група која ће радити на нацрту, па је неизвесно када ће бити донет - сматра Бараћева.
У извештају ПАКО је похвалио напредак Албаније, док је Хрватска критикована због „недостатка морала и урачунљивости у јавној администрацији“, иако се истиче да је у Хрватској проценат корупције најнижи на Балкану. СЦГ, Македонија и БиХ добиле су критике због неулагања новца и недостатка политичке воље у борби против корупције, уз опаску да ниједна од земаља у блиској будућности неће бити чланица ЕУ.
Ивана Цветковић