Интервју Верице Бараћ дневним новинама Прес

30. јул 2006

БЕОГРАД - Влада Србије је центар корупције и она то сада и не крије. Влада са нескривеним задовољством показује своју моћ и своју неконтролисану власт. Она контролише парламент, а непослушни посланици су уз помоћ радикала одстрањени из парламента. Поделом функција у јавним предузећима и другог "плена" задовољена је и позиција и опозиција. Опозиција нема интерес да руши Владу, медији су дисциплиновани, ко је послушан или моћан имаће фреквенције и учествоваће у договорној приватизацији. Досадашње владе су бар симулирале борбу против корупције, ова влада је отворено поспешује. Такву деструкцију у разарању институција, такво застрашивање људи и манипулацију медијима нисмо видели од Милошевићевог времена - упозорава у разговору за Пресс Верица Бараћ, председница Савета за борбу против корупције.

Корупција је, дакле, утемељена у самом врху српске власти?

- Влада је генератор корупције у Србији, било директном умешаношћу својих чланова у највеће корупционашке афере, било тиме што не предузима ништа да се створи институционални оквир за борбу против корупције који би омогућио да се афере разреше и да се не стварају нове. Симулација борбе против корупције вероватно је највећи проблем, јер се тиме ствара утисак да се корупција не може спречити чак ни када донесете одговарајуће законе и формирате институције. Проблеми са Владом су се јављали сваки пут када би она одустала од борбе против корупције, када је покушавала да заташка оне случајеве за које је Савет сматрао да се морају решавати. Влада нам је одговарала да смо нестручни и да смо "бабе нарикаче", али никада није оспорила ниједну чињеницу.

Од децембра 2001. године у Влади су промењена три кабинета. Има ли разлике међу њима када је реч о борби против корупције?

- Постоје битне разлике, пре свега јер се ради о различитим људима, о различитом разумевању начина борбе против корупције. Озбиљне намере, или услова за озбиљну борбу против корупције, ипак, није било. Све владе, све власти до сада су се ослањале на крупан капитал, на финансијске центре моћи. Ипак, мислим да је премијер Ђинђић био потпуно свестан да се без сузбијања корупције не може створити модерна европска држава чију визију је он имао. Чак ни његови сарадници не помињу чињеницу да је оног дана кад је убијен пошао на састанак Савета за борбу против корупције.

Критиковали сте начин на који је извршено хапшење припадника такозване стечајне мафије. Верујете ли да у том случају може доћи до судског епилога?

- Судски епилог до којег ће можда доћи неће сузбити корупцију у правосуђу, нити је то била намера Владе. Корупција у правосуђу је системски проблем и ако ухапсите све корумпиране судије опет ћете имати корумпирано правосуђе, јер оно је постављено да буде корумпирано, оно је устројено као једна полуга извршне власти, као њен сервис.

Зашто је "крупна корупција" и даље некажњива у Србији?

- Борба против корупције је кривично гоњење и кажњавање криваца и одузимање имовинске користи. За такву борбу су потребне моћне, стручне и независне институције. Значи, морају бити моћније од тајкуна, али оне то нису, нити се стварају услови да то буду. Процес приватизације се одвија у условима потпуно недефинисане и незаштићене својине, па зато приватизација често поприма обележја организованог криминала. То су механизми које је до перфекције усавршио Милошевићев режим. Сада се то постепено поново уводи.

Да ли је спрега највећих политичких партија и тајкуна главни узрок свеприсутне "крупне корупције"?

- Финансирање политичких партија једна је од најважнијих тема. Није случајно то што је у последњој верзији предлога закона о новом антикорупцијском телу Влада изоставила финансирање странака из његове надлежности. Контролом финансирања странака се тренутно бави Одбор за финансије Народне скупштине. Дакле, странке саме контролишу своје финансирање! То упорно спречавање да се финансирање странака учини макар мало транспарентнијим јасно говори колико је политичарима у Србији важно да се прикрију извори финансирања странака, односно интереси који мотивишу финансирање странака.

Да ли је најава оснивања агенције за борбу против корупције заправо увод у гашење Савета?

- Укидање Савета и других већ основаних антикорупцијских институција, вероватно је једини мотив за оснивање агенције за борбу против корупције. Из нацрта закона је јасно да би и агенција за борбу против корупције била још једна у низу Владиних агенција основаних за протеклих пет година, која ће имати законом прокламовану независност, а заправо ће бити под потпуном контролом Владе. Такво тело се не прави да би радило свој посао, већ да га не би радило. Агенција за борбу против корупције потребна је једино као алиби да буде укинут Одбор за сукоб интереса, Савет за борбу против корупције и друга тела која већ раде и дају резултате.

Шта можете да обећате грађанима?

- Савет ће истрајавати у борби против корупције у оквиру својих надлежности, док нас Влада не укине. Морам да напоменем да смо ми само саветодавно тело Владе, да нисмо ни полиција, ни тужилаштво ни суд. Ово кажем зато што политичари често обмањују јавност говорећи како Савет још није разрешио ниједан од случајева којима се бавио. Наш посао се завршава извештајима које доставимо Влади, јавности и тужилаштву.
Озрен Радуловић


ЛЕГИЈА И ОРГАНИЗАТОРИ

Мислите да је Ђинђићева борба против корупције била један од мотива за атентат?

- У јавности се намерно замагљује овај аспект Ђинђићевог рада, његова решеност да се траже начини за обрачун с мафијом. Те чињенице се никад не помињу ни као евентуални мотив, или један од мотива за његово убиство, као што се не траже организатори и финансијери његовог убиства. Једно такво убиство морају да "одраде" специјално обучени одреди смрти који су зато и формирани. Али ко их је ангажовао, ко их је платио, ко је могао да им нареди кад је Милошевић већ био у Хагу? Зашто се не траже одговори на ова питања? Ко финансира објављивање књига које "пише" Легија, ко склапа уговор са штампаријом, у чије име и за чији рачун се то ради? Старо је правило да ако хоћеш да сазнаш како се злочин десио, мораш да се вратиш путевима новца.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...