- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Новосадски "Дневник": Цинизам српске власти

Новосадски "Дневник": Цинизам српске власти
Савет за управљање пројектима информационих технологија у оквиру Националног инвестиционог плана упутио је, на предлог министара Млађана Динкића и Слободана Вуксановића, позив председници Савета за борбу против корупције Верици Бараћ да буде чланица независне комисије за избор најбољег понуђача на јавном надметању за набавку 30.000 рачунара за основне и средње школе, више и универзитетско образовање.
– Нити сам такав позив добила, нити он треба да ми буде упућен. Чист је цинизам да министри тако нешто предлажу, и то истог дана када је Влада Србије, у којој су и они, усвојила нацрт закона о агенцији за борбу против корупције којим се, практично, укида Савет за борбу против корупције. С друге стране, министри добро знају да постоји Закон о јавним набавкама с тачно прописаном процедуром, која искључује формирање било какве комисије за једнократну употребу и не видим зашто сами руше већ успостављену процедуру и институције које служе за борбу против корупције – одговара на “понуду” Верица Бараћ.
Наша саговорница подсећа на то да је Савет за борбу против корупције већ јавно указао на то да је управо Национални инвестициони план и оно што се последњих недеља с њим ради вероватни извор корупције и да се томе што пре мора стати на пут, те у тој оцени и налази разлог за њено јавно позивање у независну комисију која, да се поштује и оно мало донетих антикорупцијских закона, не би ни била оснивана.
– Тврдим да то нити је национални, нити инвестициони план, нити је то нешто што се може радити на начин на који се овде ради. Морало се, уколико се уопште хтео улагати тако велики новац, пре свега донети закон о томе, успоставити јасна процедура и могућност контроле трошења тако великог јавног новца. Ако се о буџету доноси закон, зашто се онда не би доносио и закон о инвестиционом плану? Уместо тога, власт се досетила како да тако велики новац, којег је назвала национални инвестицони план, стави у руке неколико министара, који га сад троше у своје предизборне кампање. Тако безочну корупцију нисам одавно видела, јер како другачије објаснити што се пред изборе припрема нешто што нема никакву процедуру и што се тако безочно троше паре без закона и процедуре? Министри и неке групе су “одабрали” да финансирају пројекте који им одговарају у предизборној камапњи, и то тамо где су њихове изборне базе, где они атакују на своје бираче. Зато је и оправдано питање које се чује: зашто тој месној заједници неки министар даје паре, а не некој другој. Па управо зато што ништа није осмишљено на националном плану и што то неком тако одговара – истиче Верица Бараћ.
Јачају корупцију
– Тиме што је усвојила нацрт закона о агенцији за борбу против корупције, који значи само формалну независност тог антикорупцијског тела, Влада је још једном потврдила да јој циљ заправо није борба против корупције, већ њено јачање. Тврдили смо и тврдимо да је закон лош јер ће њиме бити укинут и Савет, али и Републички одбор за решавање сукоба интереса, који су до сада једини били независни управо од власти. Једноставно, не ради се ни о каквом формирању независног тела, већ о напору Владе да укине сва досадашња тела. Уместо да се преузму нека добра искуства, ствара се нови модел, који ће бити независан онолико колико је код нас независно правосуђе и колико су независне остале институције – каже Верица Бараћ.
Она сматра да Влада, која је у оставци, није смела да крене у поделу новца пред изборе, а камоли да их користи за враћање дугова унапред, за “чашћење пензионера” и разне друге ствари, већ је то морало да се уради тек након нових избора.