- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Представљена књига Борба против корупције у Србији (агенција Бета)

Представљена књига Борба против корупције у Србији (агенција Бета)
У Београду је данас представљена књига "Борба против корупције у Србији - измедју Националне стратегије и Акционог плана", зборник текства о проблему корупције и начинима како се с њом изборити видјен из различитих углова.
Председница Савета за борбу против корупције Верица Бараћ, која је и коуредник књиге, истакла је на конференцији за новинаре да је књига написана како би се указало на проблеме који се јављају у борби против корупције и зашто она не даје боље резултате. Она је указала да је од 2001. године дошло до помака на боље јер је тадашња влада признала да је корупција "горући проблем" и основан је Савет за борбу против корупције, затим је донет сет антикорупцијских закона, Стратегија за борбу против корупције али не и Акциони план за њено спроводјење. Према њеним речима, ти антикорупцијски закони се селективно примењу. Бараћ је навела пример Закона о јавним набавкама који је усвојен 2002. године а да још увек нема Државне ревизорке институције, и додала да зато треба урадити истраживање како би се видело зашто закони не дају боље резултате. Она је нагласила да је корупција јавни проблем који више не може да се скрива а да власт, хапшењем различитих група - стечајне, друмске и других мафија покушава да наметне утисак да се нешто ради на решавању тог проблема. Према њеним речима, проблем корупције је много дубљи од тога - системски и мора се као такав и решавати.
Политички аналитичар Зоран Лутовац, такодје коуредник књиге, казао је да је у свом тексту "Од партијске ка правној држави у борби против корупције" навео да је Србије партијска држава и да је то потврдјено и новим Уставом којим је укинут слободан мандат посланика као тековина демократије. Он је истакао да је најновији пример "шестог принципа" покушај да странке покажу како оне располажу гласовима бирача а не пример да се оне боре да их зараде и да их оправдају.
Професорка Правног факултета у Београду Радмила Васић нагласила је да корупција разара институције и да непостојање институција погодује корупцији. Она је рекла да постоји "мала" и "велика" корупција и да ту "велику" одликује да је она системска да њу систем омогућава и подржава, да је утемељена у систему и да се врши континуирано. Закони се доносе да би се јавности "замазале" очи како се нешто ради и да би европској јавности приказали да смо на путу испуњавања стандарда, рекла је Васићева.
Члан Савета за борбу против корупције Данило Шуковић указао је на проблем корупције при приватизацији предузећа у Србији. Он је рекао да су недостатак транспарентности прописа, велика дискрециона овлашћења као и чињеница да се не врши контрола порекла новца којим се приватизују предузећа, највећа препрека за борбу против корупције у тој области.
На проблем корупције у полицији указао је бивши начелник Одељења за сузбијање финансијског организованог криминала Јосип Богић, који је истакао да је на сцени "једнопартијска полиција" у којој се људи доводе по партијској припадности.