Медији о Саветовом Извештају о давању концесије на изградњу аутопута Хоргош-Пожега

07. септембар 2007

Блиц

Уговором о концесији Влада прекшила законе

Потписивањем уговора о концесијама на изградњу аутопута Хоргош-Пожега, Влада Србије прекршила је Устав Србије и законе о Влади и концесијама - наводи се у извештају Савета за борбу против корупције који је потписала Верица Бараћ. 

Савет је утврдио да након завршетка мандата Владе, а то је последица престанка мандата Скупштине Србије 10. новембра прошле године, Влада Србије није имала у закону утемељено овлашћење за доношење трајних одлука, каква је потписивање овог уговора. 

- Тиме је техничка влада практично прекорачила своје надлежности, што представља речит пример политичке корупције - навела је Верица Бараћ, истичући да истовремено Влада може сносити било какве последице због нефункционисања Уставног суда Србије. 

Савет за борбу против корупције оцењује да је нејасно то што се Влада Србије одлучила за изградњу новог путног правца од Београда до Пожеге, с обзиром на то да су остале незавршене деонице на коридору 10, који се налази на листи европских приоритета. Поред тога, како се наводи, нови путни правац до Пожеге се на необичан начин повезује са коридором 10. 

- Концесионар нема никакву обавезу, чак ни одржавање аутопута, све до 2009. године, али зато може наплаћивати путарину. Предлагач овакво решење образлаже потребом да се финансира изградња правца Београд-Пожега. Али, ако се изградња те деонице финансира наплатом путарине на већ изграђеном аутопуту, тада се не може говорити о систему концесија изгради-користи-предај, будући да концесионар гради експлоатацијом предмета концесија - наводи се у извештају. 

Поред тога, Савет истиче да за завршетак деонице између Хоргоша и Новог Сада недостаје 138 милиона евра, што би се лако могло финансирати из путарине јер се на овом путном правцу годишње наплати 40 милиона. Пример додељивања концесија, како се наводи, указује на то да политичари и извршна власт користе јавна добра у циљу остваривања појединачних и партијских интереса. 

- Ти интереси огледају се у чињеници да се јавни путеви граде до изборне базе ресорног министра, како би он политички утицај, а крајње одредиште нема већи привредни, финансијски, социјални, па ни стратешки значај са становишта општег интереса републике - наводи се у извештају 

Курир

Корупција

Влада Србије прекршила је Устав и законе давањем концесије за изградњу аутопута, тврди Савет за борбу против корупције 

БЕОГРАД - Влада Србије, давањем концесије за финансирање изградње аутопута Хоргош-Пожега, прекршила је Устав и неколико закона, Закон о Влади и Закон о концесији, тврди Савет за борбу против корупције.
Доношење ове одлуке представља политичку корупцију, стоји у извештају Савета за борбу против корупције, чији су чланови овај извештај јуче доставили премијеру Србије Војиславу Коштуници. У њему се, између осталог, наводи и да уговор о концесији указује да политичари и извршна власт користе јавна добра у циљу остваривања појединачних, односно партијских интереса. Ти интереси се, каже се даље у извештају, у овом случају, огледају пре свега у чињеници да се јавни путеви граде до изборне базе ресорног министра, како би он утврдио политички утицај.

- Крајње одредиште предвиђеног аутопута нема већи привредни, финансијски, социјални, па ни стратешки значај, са становишта општег интереса Републике. За разлику од тога, завршетак Коридора 10, са припадајућим крацима, представља истински стратешки приоритет државе. Њиме се остварује највећи део робног и путничког саобраћаја, али исто тако, он представља најкраћу везу Европске уније са двема њеним чланицама, као и са земљама Блиског истока. Уколико је Србији заиста циљ укључење у ЕУ, сви путеви који спадају у Коридор 10 морају бити изграђени у што краћем року, јер је и Комисија ЕУ то истакла као један од својих приоритета - наводи се у извештају који је објављен на сајту савета.

Према мишљењу чланова савета, техничка Влада је приликом закључења уговора прекорачила своје надлежности, јер у тренутку потписивања уговора о концесији није била овлашћена да уступа право коришћења богатства у општој употреби, већ само да се бави текућим питањима.

- Из Закона о Влади произилази да су текући послови Владе само они послови који нису везани за доношење било каквих трајних одлука, него представљају послове заступања Републике Србије као правног лица, вршење права и обавеза које Република Србија има као оснивач јавних предузећа, установа и других организација (члан 4. Закона), као и послове везане за надзор рада органа државне управе (члан 8. Закона). Сви други послови, као што је располагање имовином Републике Србије, предлагање доношења аката Народној скупштини, доношење прописа, постављање функционера у органима државне управе и слично, представљају послове које не може вршити Влада којој је престао мандат - сматрају чланови Савета за борбу против корупције.
 
Споран и закон о концесијама

Уговор о концесији, према мишљењу чланова савета, није учињен у складу са Законом о концесијама ("Службени гласник Републике Србије", бр. 55/03).

- Члан 8. поменутог закона тражи од надлежног министарства да предлог припреми "на основу економских, финансијских, социјалних и других показатеља".

Од свога тога у предлогу се само наводи да "одлагање изградње може имати штетне последице како на целокупни привредни развој, тако и на укључење у Европску заједницу"(?) - наводи се у извештају.

Глас јавности

Антикорупцијски савет оптужио владу

НОВИ САД - Влада Србије прекршила је законе о влади и концесијама, као и Устав Србије потписивањем Уговора о концесији за изградњу аутопута Хоргош-Пожега, наведено је у новом извештају Савета за борбу против корупције. Председница тог савета Верица Бараћ изјавила је да у тренутку закључења уговора влада није била у пуном мандату, већ је била „техничка“, па је могла да обавља само текуће послове, у шта се никако не убраја закључење концесионог уговора. Она је упозорила да влада због тога није могла да сноси последице, јер у Србији већ годину дана не функционише Уставни суд. Бараћева је казала да је Савет за борбу против корупције утврдио и да деоница пута од Београда до Пожеге не припада Коридору 10, који се налази на листи европских приоритета, па остаје нејасно зашто се влада одлучила за изградњу аутопута на том неприоритетном правцу, преноси Бета.

У извештају Савета оцењује се да Уговор указује на коришћење јавних добара у циљу партијских интереса. „Ти интереси се, у овом случају, огледају пре свега у чињеници да се јавни путеви граде до изборне базе ресорног министра, како би он утврдио политички утицај“, пише у извештају Савета. Наводи се да је прекршен и Закон о концесијама, јер концесија подразумева да инвеститор изгради објекат, користи га у дефинисаном периоду и затим предаје у својину Републике Србије. 

„Овај систем концесије не може се применити у конкретном случају, будући да је предмет концесије већ претежно изграђен: Нови Сад-Београд и десна трака аутопута Хоргош-Нови Сад“, наводи се у извештају и додаје да све наведено говори да је реч о примеру „политичке корупције“.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...