- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Глас јавности - Унапређена корупција

Глас јавности - Унапређена корупција
Верица Бараћ о борби против подмићивања
Председница Савета за борбу против корупције Верица Бараћ оценила је да су у Србији, уз развој антикорупцијских иницијатива, још успешније развијани и унапређивани механизми корупције. „Основни антикорупцијски закони се примењују већ неколико година, институције основане за примену закона такође имају неколико година искуства. То би морало да значи да су успостављена одређена правила којих власт мора да се придржава, и створени макар неки инструменти да би грађани могли да је контролишу, или макар да јасније виде како власт врши поверене послове“, навела је Бараћ у блогу на порталу Аргус.
Пример на коме се веома добро виде домети у борби против корупције је концесија на изградњу пута Хоргош-Пожега јер она, као један од највећих послова државе у наредних 30 година, има у себи решења из многих других корупцијских случајева. Овај посао би се могао посматрати као усавршена корупција јер како су се развијале антикорупцијске иницијативе, тако су унапређивани и коруптивни механизми. На примеру концесије, могло би се показати да су ови други унапређени са много више успеха, оценила је Бараћ.
Она је, поред осталог, указала да изградња леве траке од Хоргоша до Бешке кошта колико се сада заради од путарине за три године, а да обавезе враћања међународних кредита који су узети за изградњу пута на коме ће концесионар убирати путарину, не прелазе на концесионара, већ остају држави, односно пореским обвезницима. Обавезе по овим кредитима се процењују на око 120 милиона евра, колико износе и обавезе државе путарима за неплаћене, а урађене послове. У овај дуг вероватно спадају и обавезе за разна асфалтирања пред изборе, као нека врста предизборног харача, део стратегије да се остане на власти, јер ако се за њих не гласа, и они више не буду важан коалициони партнер, дугови ће остати неплаћени, јер у овим пословима ништа није ваљано - ни уговори, ни уговорне стране, ни надзор, ни количине, ни квалитет - све је део буразерске погодбе на штету трећег, тј. грађана. Као нека мутирана пирамидална штедња, навела је председница Савета.