Верица Бараћ: Затајила Агенција за приватизацију (Данас)

16. јануар 2009

Зрењанин - Инвестиција предвиђена купопродајним уговором није реализована, а Агенција за приватизацију није покренула поступак за утврђивање одговорности, чиме су угрожена власничка права малих акционара што, готово увек, указује на корупцију, истакла је јуче на седници Анкетног одбора на којој је расправљано о приватизацији Шинвоза Верица Бараћ, председница Савета за борбу против корупције. Она је у зрењанинској локалној самоуправи, која покушава да реши проблеме у вези са стечајем Шинвоза, присуствовала раду Анкетног одбора пред којим су изјаве, у више наврата, дали руководиоци те фирме. 

Према њеној оцени, Агенција за приватизацију била је дужна да прати спровођење купопродајног уговора, „јер питање је да ли би сада Шинвоз био у стечају да је у фирму инвестирано као што је купац обећао. Овај случај јасно показује да је у Србији на снази системска корупција, где једно државно тело спроводи и контролише приватизацију а његов рад нико не контролише“ - истакла је Бараћева и додала да упозорења малих акционара да је речо планском задуживању фирме због довођења у стечај, нико није озбиљно схватао. 

Изјаву о стању у Шинвозу током претходне четири године дао је и руководилац продаје Жељко Раушки. „Наплата потраживања од Железница Србије увек је представљала проблем. Зашто је фирма пропала не знам, али бих волео да поново ради, иако је јасно да неће бити посла за пуно радника, чак и да се изађе из стечаја“, рекао је Раушки. Он није могао да одговори на питања Анкетног одбора о огромним расходима које је Шинвоз имао, а који према досадашњим показатељима указују на суму од око 300 милиона динара. За разлику од других руководилаца Шинвоза, који су одбили да кажу за шта је новац трошен, Раушки је потврдио да је фирма Југопапир, која је због дугова блокирала рачун Шинвоза у 2007. години, такође у власништву Небојше Ивковића који је приватизовао Шинвоз. Анкетном одбору достављени су подаци да је после блокаде рачуна, сав посао Шинвоза обављан преко још једне Ивковићеве фирме - ТТЦ Логистик, а мали акционари сумњају да се свака фактура увећавала за вредност робе чиме је намерно изазван стећај.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...