Савет се обратио Влади поводом притисака извршне власти на „Југоремедију“

27. јул 2011

Савет за борбу против корупције се обратио Влади у вези са константним притисцима извршне власти на зрењанинску фабрику лекова „Југоремедија“, који имају за циљ да се смени управа изабрана гласовима већинских власника, приватних акционара, а да Министарство економије постави менаџмент у компанији у којој је држава мањински акционар, и то акционар без права гласа за избор чланова управе, у смислу члана 11б Закона о Агенцији за приватизацију.

Након што је суд 2006. године утврдио кршење закона у продаји акција „Југоремедије“ и раскинуо уговоре између „Јаке 80“ и Акцијског фонда, било је неопходно да се истражи спрега људи у институцијама са криминалним круговима, да се утврди одговорност за кршење закона и да држава у договору са приватним акционарима покрене поступке за накнаду штете причињене фабрици незаконитим поступањем одговорних лица у надлежним државним органима. Уместо тога, наставили су се притисци извршне власти на приватне акционаре „Југоремедије“ и управу коју су они изабрали. Савет се протеклих година у више наврата обраћао Влади у вези са овим проблемима, међутим није добио никакву повратну информацију.

Поводом последњих претњи упућених менаџменту компаније, Савет је указао Влади на чињеницу да се садашња ситуација у „Југоремедији“ ни мало се не разликује од 2002. године, када је Акцијски фонд наметнуо већинским власницима управу Јовице Стефановића. Било би неопходно да Влада детаљно размотри овај случај и хитно предузме одговарајуће мере, нарочито због тога што је 2006. године, након што је суд раскинуо уговоре о продаји акција и докапитализацији „Југоремедије“, пропустила да покрене поступке за утврђивање одговорности за кршење закона и насталу штету, што је омогућило да се кршење власничких права приватних акционара настави до данашњег дана.

Поступање Министарства економије и Министарства унутрашњих послова у „Југоремедији“ упућује на забрињавајући закључак да у предузећима у којима је држава сувласник, њени представници злоупотребљавају чињеницу да су истивремено и део извршне власти, односно користе своју позицију за притиске на приватне власнике. У „Југоремедији“ ови притисци иду тако далеко да пословне одлуке донете на Скупштини и Управном одбору у складу са законом, постају предмет константне полицијске истраге. Притом, ова истрага не обухвата све чланове органа управе на којима су одлуке доношене, већ је искључиво усмерена на истакнуте носиоце пословних активности, што паралише рад предузећа и нарушава његов пословни углед у мери која угрожава његов опстанак. Зато је веома важно да Влада утврди позадину ових притисака.

Једино на тај начин Влада ће отклонити сумње у своју умешаност.

Наиме, имајући у виду да је и 2006. године пропуштено да се истражи спрега извршне власти и криминалних кругова која је прљавом капиталу омогућила да четири ипо године контролише једну фабрику лекова, и посебно имајући у виду да се однос представника државе према приватним власницима у „Југоремедији“ није променио ни након судских одлука из 2006. године, намеће се закључак да је спрега власти и криминала заправо остала нетакнута. Штавише, намеће се и закључак да управо под притиском те спреге Влада у међувремену није предузела ништа како би обезбедила једнаку заштиту власничких права свих власника и сигурност уговарања. Због тога Влада мора да утврди ко стоји иза притисака да се смени руководство компаније изабрано на законит начин гласовима приватних акционара? Шта је у позадини поступака државних органа којима се нарушава углед „Југоремедије“ и чини штета и приватним акционарима и држави? Којим се интересима руководи државни секретар у Министарству економије Бранислав Зец када у својим јавним наступима износи нетачне податке о стању у фабрици и приватне акционаре „Југоремедије“ неистинито представља као њене раднике?

Домаћа јавност и Европска комисија деле јасан став да је сузбијање спреге власти и криминалних кругова најважније питање борбе против корупције у Србији. Како се у „Југоремедији“ овај проблем манифестује на веома опасан начин, јер прети да потпуно уруши фабрику у већинском приватном власништву, чији су производи притом од стратешког значаја за нашу земљу, Савет ће сву документацију којом располаже доставити Републичком јавном тужиоцу, ради покретања истраге и расветљавања свих околности у вези са овим драстичним случајем системске корупције који у континуитету траје већ готово десет година.


Писмо које је Савет доставио Влади Србије можете овде преузети:

>  Писмо у пдф формату
>  Писмо у Ворд формату 


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...