Писмо председнику Владе о случајевима "Југоремедија" и Ветеринарски завод

15. септембар 2004

ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Б е о г р а д


Предмет: Приватизација «Југоремедије» и Ветеринарског завода

Поштовани,

Савет за борбу против корупције је охрабрен чињеницом да је Влада Републике Србије на седници 25. новембра 2004. године разматрала извештаје Савета о приватизацији «Југоремедије» и Ветеринарског завода, и што је реално сагледала закључила да је било кршења закона и уговора у поступцима продаје удела «Југоремедије» и приватизације Ветеринарског завода.

Међутим, Савет такође сматра да није довољно да Влада усвоји информацију о проблемима у приватизацији ова два предузећа, већ да треба да предузме мере да се проблеми реше.

Након разматрања Информације Министарства привреде о поступку приватизације предузећа «Југоремедија» А.Д., Зрењанин, коју је Влада усвојила на седници 25. новембра, Савет је закључио да се непоступањем Акцијског фонда по налогу Министарства привреде од 13. маја 2004. године, да покрене раскид уговора о продаји удела «Југоремедије» и уговора о инвестиционом улагању са «Јаком 80», наноси се огромна штета радницима-акционарима овог предузећа. Привремена мера у трајању од два месеца коју је одредио суд на основу налога Министарства привреде од 13. маја, у међувремену је истекла, те је имовина малих акционара потпуно незаштићена, за шта је одговоран Акцијски фонд, јер није извршио налог Министарства привреде.

Такође, радници-акционари су пре три месеца, самовољом незаконитог већинског власника «Јаке 80», отпуштени са својих радних места. Управа «Југоремедије» одбија да изврши решења Инспекције рада из Зрењанина и врати 102 отпуштена радника на посао, они као акционари «Југоремедије» немају приступа свом приватном власништву, нити контролу над пословањем предузећа.

Савет за борбу против корупције сматра да Влада не може прихватити да Акцијски фонд нема средстава да покрене спор за раскид уговора са «Јаком 80» на уговором предвиђен начин, пред Спољнотрговинском арбитражом Привредне коморе Србије, и чекати исход спора који воде мали акционари «Југоремедије». Савет сматра да Влада Србије мора реаговати на тужбу за раскид уговора о инвестиционом улагању коју је покренула «Јака 80». Инвестиционо улагање је једна од одредаба уговора о продаји удела «Југоремедије», те поводом тужбе «Јаке 80» да се уговор о инвестирању раскине, Министарство привреде мора поново наложити Акцијском фонду да покрене раскид уговора о продаји удела, и дати упутство на који начин ће се то учинити.

Савет је такође размотрио Извештај о поступању припадника полиције МУП-а Републике Србије, дана 19. и 20.08.2004. године, поводом догађања у А.Д. «Југоремедија» из Зрењанина. У извештају смо уочили низ озбиљних грешака, на пример:

- Штрајк у «Југоремедији» није почео од тренутка докапитализације предузећа, већ 11. маја 2004. године; спорна Скупштина акционара на којој је донета одлука о докапитализацији наводно је одржана 17. јуна 2003. године;

- Штрајк није прекинут 29. јуна 2004. године, већ још увек траје; бивши директор «Југоремедије» Александар Радовановић се тог дана није вратио у предузеће, већ 5. августа; 29. јуна 2004. године Радовановић је уз помоћ приватног обезбеђења покушао да на силу уђе у фабрику;

- МУП у свом Извештају не наводи да је ангажовањем обезбеђења «ГПС Плус» прекршен споразум између сувласника «Југоремедије», малих акционара и «Јаке 80», да ће послове обезбеђења обављати радници «Југоремедије», уз запошљавање нових радника преко Завода за тржиште рада; овај споразум је постигнут уз посредовање министара Предрага Бубала и Слободана Лаловића;

- Мали акционари су у неколико наврата захтевали од зрењанинског СУП-а да утврди по ком основу се обезбеђење «ГПС Плус» налази на њиховом поседу, али су припадници СУП-а одбили да то учине;

- У Извештају МУП-а није ни поменуто да су 20. августа тројица штрајкача, Здравко Деурић, Стеван Будишин и Стеван Ђуришић, ухапшени, и да су Деурић и Будишин задржани у притвору до 23, а Ђуришић до 26. августа.

Савет за борбу против корупције сматра да је штрајк у «Југоремедији» изазван кршењем закона и уговора од стране Агенције за приватизацију, Акцијског фонда и «Јаке 80», па је недопустиво да Влада не покрене поступак за утврђивање одговорности Агенције и Акцијског фонда, док се истовремено воде кривични и прекршајни поступци против малих акционара «Југоремедије» због тога што су штитили своје приватно власништво. Сматрамо да Влада Републике Србије није требало да усвоји Извештај МУП-а, да треба поново да разматра проблеме у приватизацији «Југоремедије» и да одреди конкретне мере које ће предузети ради решавања ових проблема и конкретне рокове у којима ће те мере бити предузете.

У вези приватизације Ветеринарског завода, став је Савета за борбу против корупције је  Влада не може  донети одлуку на основу члана 400а Закона о предузећима, јер се води управни спор у коме се врши судска контрола управног акта.

- Свако коначно управно решење подлеже судској контроли што значи да и решење Министарства у вези Ветеринарског завода подлеже судској контроли;

- Врховни суд је већ једном одлучивао по тужбу за поништај управног акта  Министарства за привреду у вези  приватизацији Ветеринарског завода, и донео је пресуду У бр.275/94 од 28.05.2004 године којом је управни акт поништен;

- Како је Министарство за привреду, након доношења судске пресуде, донело исто управно решење,  то је незадовољна странка поново покренула управни спор, који још није окончан;

- Министарство привреде, уместо да сачека судску контролу управног акта, предлаже промену руководства  Ветеринарског завода. јер руководство Ветеринарског завода спречава, односно отежава приватизацију (примена члан 400а Закона о предузећима);

- Циљ промене руководства је избегавање судске контроле управног акта, јер уколико Врховни суд поново донесе пресуду којом поништава управно решење, Министарство може поново донети  било какву одлуку, јер руководство које је Министарство, односно Влада поставила неће тражити поновну судску контролу управног акта (радиће онако како Министарство жели).

Стога сматрамо да Влада не може само да одложи примену члана 400а Закона о предузећима у Ветеринарском заводу, већ да мора донети закључак да застаје са одлучивањем док Врховни суд не донесе пресуду по тужби Конзорцијума запослених.

С поштовањем,

председник
Верица Бараћ

Преузмите документ у пдф формату
Преузмите Ворд документ


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...