Најважнија питања борбе против корупције у Србији

11. јун 2007

ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Председник Војислав Коштуница
Потпредседник Божидар Ђелић

 

Поштовани,

Савет за борбу против корупције је на седници одржаној 30. маја 2007. године разматрао најважнија питања борбе против корупције у Србији. Сматрамо да је потребно да Влада на почетку свог рада утврди план и програм својих активности у борби против корупције, чиме би се омогућило да Стратегија за борбу против корупције почне да се примењује. Питања која, по мишљењу Савета, заслужују посебну пажњу су:  

  1. Успостављање јавне контроле државних финансија, јер се са применом Закона о државној ревизорској институцији касни више од годину дана.
  2. Поштовање међународно признатих правила о буџетском систему и поштовање законом прописаних обавеза Владе да народној скупштини подноси извештаје о извршењу буџета и извештаје буџетске инспекције. У оквиру овог питања, Савет истиче да је Национални инвестициони план био велики извор корупције у претходном периоду, због чега треба извршити потпуну ревизију идеје Националног инвестиционог плана као начина финансирања великих инфраструктурних објеката.
  3. Проблеми у области јавних набавки, као што су недостатак конкуренције приликом прикупљања јавних понуда, заштита права понуђача и примена Уредбе о средствима посебне намене. Такође, у овој области су до сада остала нерегулисана два сегмента посебно важна за сузбијање корупције – планирање јавних набавки и контрола реализације закључених уговора.
  4. Недостатак контроле финансирања политичких партија. Уочљив је проблем да јавним и другим предузећима у државном власништву, уместо државе управљају политичке странке, које јавна предузећа претварају у изворе свог финансирања, што представља једну од основних полуга неограничене власти политичких странака у Србији и један од највећих извора системске корупције.
  5. Монополизација тржишта због лоше законске регулативе и нефункционисања тела задуженог за борбу против монопола.
  6. Усклађивање прописа који регулишу рад тржишта капитала.
  7. Застој и недовољна трансперантност у процесу приватизације. Последње измене Закона о приватизацији повећале су и онако велике могућности за корупцију у овом процесу, посебно увођењем института «отпуста дугова», непознатог у пракси других земаља. О овим проблемима је Савет Влади 3. фебруара 2005. године већ доставио свој извештај.
  8. Као посебан проблем истичемо непостојање услова за рад независних регулаторних тела, њихову независност и квалитетан рад.
  9. Одлука о давању концесије за изградњу пута Хоргош – Пожега, донета је уз кршење прописане процедуре, а у разлозима за њено доношење није јасан општи интерес из кога произилази оваква одлука. Посебно забрињава искључивање Војводине из процеса одлучивања и одбијање надлежног министра да Војводини, као и јавности, да на увид уговор о концесији, и поред инсистирања Повереника за информације од јавног значаја. Из овог примера се јасно показује још један велики проблем у сузбијању корупције у Србији, а то је недоследна примена Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, једног од основних закона у превенцији корупције.
  10. Савет је сва ова питања детаљно разматрао полазећи од конкретних случајева и спремни смо да их детаљно образложимо и да помогнемо у изради конкретних мера и предлога за измене и допуне прописа којима би се ови проблеми решили.

Досадашња примена основних антикорупцијских, али и других закона у које је потребно уградити инструменте за сузбијање корупције, показује да у самим законима постоје озбиљни недостатци који примену онемогућавају. Анализа ових проблема у имплементацији закона, и утврђивање и отклањање слабих места у области сузбијања корупције, чинили би реалну основу за израду акционог плана за спровођење националне стратегије за борбу против корупције, али и за усклађивање прописа у целовит систем правних норми за борбу против корупције.

Савет разуме да је свако од ових питања врло комплексно, и да није лако наћи добра решења за обуздавање системске корупције, која је доминантна у нашем друштву.

Предлажемо да се одржи састанак премијера и потпредседника Владе са Саветом за борбу против корупције, на коме би се пре свега утврдио начин комуникације и сарадње у решавању ових питања.


С поштовањем,

председник
Верица Бараћ


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...