Савет за борбу против корупције на конференцији за новинаре представио Извештај о приватизацији компаније Новости

01. јун 2011

slika konferencije za novinare
Данило Шуковић - члан Савета, Милић Миловановић - члан Савета, Јелисавета Василић - члан Савета, Верица Бараћ - председница Савета, Мирослав Милићевић - потпредседник Савета, Душан Слијепчевић - члан савета

Савет за борбу против корупције представио је Извештај о приватизацији компаније Новости, који је Влади Србије достављен 17. маја 2011. У допису који је Влади достављен уз Извештај, Савет је предложио одржавање састанка на којем би било размотрено шта се може предузети како би се отклониле последице кршења закона у приватизацији Новости, чиме би се спречило увећање штете по државу. Савет, међутим, до данас, из Владе није добио никакав одговор.

“Две недеље смо чекали одговор Владе и очекивали да ћемо до сада већ разговарати о Извештају, јер би толико незаконитости, колико их је било у поступку приватизације Новости, представљало црвену лампицу за сваку Владу”, рекла је председница Савета Верица Бараћ. Она је додала да ће тај Извештај бити тест за Тужилаштво: “Ако Тужилаштво не види разлоге за процесуирање и ако у овом случају не види елементе организованог криминала, онда ми немамо никакве шансе у борби против корупције”, рекла је председница Савета.

verica barac














Она је новинарима објаснила да се на Извештају о приватизацији Новости дуго радило, пре свега због тога што је Савет имао велике проблеме у прикупљању документације, а највише проблема било је са Комисијом за хартије од вредности, која тражену документацију, и поред решења Повереника за информације од јавног значаја, ни до данас није доставила.

На конференцији за новинаре је речено и да се Савет, током рада на овом случају, сусрео са толико незаконитости и са тако великим бројем институција које су у томе учествовале, да су чланови тог тела били затечени и изненадјени. Чланови Савета за борбу против корупције су оценили да је приватизација Новости извршена у незаконитом поступку, који је прави пример организованог криминала и корупције која се догадја годинама. “На овом случају види се спрега извршне власти и центара финансијске моћи, захваљујући којој, некажњено можете нанети штету држави. Државне институције у последњих десет година доносиле су незаконите одлуке на штету државе, а у корист интересне групе која је 2000. године узурпирала предузеће, и тајкуна са којима је та група договорила преузимање већинског пакета акција", закључено је на конференцији за новинаре.

"Више од годину дана Савет је прикупљао и анализирао документацију о приватизацији 'Новости' из које се јасно види да је компанија 2000. године била у друштвеном власништву, а да је 2006. године приватизована на незаконит начин, договором директора компаније Манојла Вукотића и бизнисмена Милана Бека", рекла је председница Савета за борбу против корупције.

Верица Бараћ је нагласила и да је у тим незаконитостима учествовао и Предраг Бубало, који је био министар за привреду у време кад је Беко преко повезаних фирми на берзи купио око 62 одсто акција "Новости", јер није спровео закључак Владе Србије о ревизији власничке структуре у Новостима. 

fotografija clanova SavetaЈелисавета Василић - члан Савета, Верица Бараћ - председница Савета, Мирослав Милићевић - потпредседник Савета

















Члан Савета, Јелисавета Василић, објаснила је новинарима укратко како је текао поступак приватизације Новости и указала на чињеницу да се последице незаконитог поступања не односе само на ову компанију, већ и на непокретну имовину велике вредности у Косовској улици која је у власништву државе, као и на Штампарију „Борба“, у којој је држава власник 79,42% капитала, а у којој, до данашњег дана, није покренута чак ни иницијатива за приватизацију.

  • Приватизација Новости започета је у 1991. години по тадашњем Закону о друштвеном капиталу.
  • Овај поступак је завршен решењем Дирекције за процену имовине од 19.07.1999. године по коме је верификована вредност капитала и власничка структура, и то приватна око 70% и друштвена око 30%.
  • Пресудом Вишег привредног суда која је правоснажна, поништено је решење Дирекције од 19.07.1999. године.
  • После доношења пресуде Вишег привредног суда Урс 84/99 од 16.02.2000. године Дирекција је дана 29.02.2000. године донела решење којим поништава сва своја ранија решења, све одлуке Новости  и јавне позиве за упис акција.
  • Према томе, у моменту доношења Закона о приватизацији у 2001. години Новости нису приватизоване по претходним прописима, нити је тај поступак започет. То значи да је законит поступак приватизације „Новости“ могла спровести једино Агенција за приватизацију на основу Закона о приватизацији.
  • Међутим, 12.10.2002. године „Новости“ доносе одлуку о утврђивању укупног капитала и утврђењу власничке структуре, тако што преписују исти однос као у поништеном решењу, односно, приватни  око 70%, а државни око 30%.
  • Привредни суд на основу одлуке „Новости“ од 12.10.2002. године, без процене утврђеног капитала, без сагласности државе, односно другог оснивача и без примене Закона о приватизацији врши регистрацију. Решење суда о регистрацији је сачињено од  пет образаца од којих четири обрасца потписује судија Мирјана Трнинић, а образац број 2, којим се уписује укупан капитал и власничка стуктура потписује други судија, Марина Томић (факсимил). Очигледно је да је било притисака на судије да се без обавезних сагласности и без доказа о уплати оснивачког капитала, изврши упис власничке структуре који није у складу са законом. Образац бр. 2 не садржи образложење на основу чега је суд прихватио приватизацију када није било процене, није било утврђења власничке стуктуре, није Влада дала своју сагласност на структуру капитала и све то није  урађено у складу са Законом о приватизацији.
  • Дана 17.05.2005. године  дата је понуда за преузимање акционарског друштва од стране фирме иза које стоји WAZ, међутим, Влада доноси закључак 9. 06. 2005. године којим констатује да власничка стурктура није утврђена. Након наведеног закључка Комисија обуставља поступак преузимања.
  • Дана 16.02. 2006 године Влада доноси заклључак да се изврши ревизија процене и власничке стуктуре капитала Новости и даје налог Министарству привреде да спроведе тај поступак.
  • Министарство не поступа по налогу Владе и не предузима ни једну радњу у циљу ревизије капитала и власничке стуктуре.
  • Дана 27.05.2006 године Новости почињу поступак укључивања акција на Берзу и ни тада Министарсто не предузима ништа да се обустави тај поступак до окончања поступка ревизије из закључка Владе.
  • У проспекту за трговање на Берзи, Новости наводе податак да имају право коришћења са 6000 м2 пословног простора, што је нетачан податак.
  • У том моменту када се проспект даје Комисији за хартије од вредности на целој загради је као власник уписана држава.
  • Комисија за хартије од вредности не контролише наводе из проспекта и не контролише учешће на берзи повезаних лица. Комисија не реагује ни када сам Беко изјави да су у трговању учествовала два правна лица која су повезана, јер су оба у власништву господина Бека. Из дописа Комисије за хартије од вредности произлази да су ова правна лица, Stadlux Realstate и Ardos Holding, 2006. године прешла законом дозвољени праг од 25% акција и да су трећем правном лицу, Karmat Holdings, који је исто повезано са њима, продала део капитала тако да сва три имају укупно 62,43%, на шта је комисија морала да реагује на основу Закона о преузимању акционарских друштава.
  • 2004. године Новости су покренуле парнични поступак пред Трговинским судом у Београду под бројем XVIII-II-2873/4 где је тражено да се утврди власништво на пословном простору у површини од 3.428,40 м2. Након вештачења Трговински суд доноси пресуду дана 13. 08. 2008. године којом досуђује Новостима право власништва на 7.232,85 м2. Ова пресуда је укинута и враћена на поновно суђење.

Одговарајући на питање новинара шта сад може пошто су Новости приватизоване, а запослени продали своје акције, чланови Савета за борбу против корупције су закључили да у кривичном поступку може да се утврди одговорност оних који су кршили закон и ако се она утврди, цео поступак може да се поништи. Такодје, Комисија за хартије од вредности мора и званично да утврди ко су повезана лица, која су незаконито учествовала у куповини акција Новости на Берзи, иако се зна још од октобра прошле године да је њихов власник Милан Беко. Држава мора да заштити своје интересе и када је у питању више од 20 хиљада квадрата зграде на Тргу Николе Пашића, око чијег власништва спор траје још од 2004. године. Савет је предложио и да се хитно покрене поступак приватизације Штампарије.

Члан Савета, Душан Слијепчевић најавио је да је Савет припремио и кривичну пријаву против више особа због незаконите приватизације Новости и да ће она бити предате Вишем тужилаштву у веома кратком року. 

Извештај Савета и пратећу документацију можете преузети овде:

Допис Влади
Извештај о Новостима
Извештај о Новостима [ Ворд формат ]
Решење Дирекције за процену капитала
Закључак Владе
Извод из листа непокретности
Регистарски уложак НИП Новости


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...