Представници Савета за борбу против корупције на Првој регионалној конференцији ПАКО Импакт Програма

10. јун 2004

На конференцији под називом "Имплементација антикорупцијских планова у Југоисточној Европи", одржаној прошле недеље у Будви, учествовали су представници Савета Европе, ПАКО Импакта, признати експерти у области борбе против корупције, представници земаља у окружењу, које овај пројекат обухвата (Албанија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Србија, Словенија и Македонија). Потпредседник Савета, Иван М. Лалић, представио је антикорупцијске активности у Републици Србије.

Своје утиске са конференције председница Савета, Верица Бараћ оценила је следећим речима:

''Србија је, поред Босне и Херцеговине, једина земља у региону која нема усвојену националну стратегију за борбу против корупције, нити државно тело надлежно за борбу против корупције. Из самог тока Конференције, односа представника савета Европе и осталих учесника према проблемима Србије, може се закључити да наша Влада, односно држава нису апсолутно били адекватно представљени, нити је успостављена потребна сарадња и поверење са представницима Савета Европе који воде ове пројекте. Албанија се представља као пример земље која врло добро напредује у борби против корупције, за Македонију и Хрватску се изричу само похвале, чак и Црна Гора, која у пракси није показала напредак у борби против корупције, има усвојену стратегију и представнике који су успоставили врло добру сарадњу са представницима Савета Европе.

О напорима наше државе и Владе, о антикорупцијским законима који су усвојени у протеклом периоду (Закон о јавним набавкама, финансирању политичких странака, сукобу интереса, измене других закона који су уско повезани са борбом против корупције), о њиховој примени, ефектима примене, или недостацима овде се ништа не зна, нити се то могло чути на овој међународној конференцији, будући да се представник наше Владе у овом пројекту, Александра Поповић, иначе помоћник министра правде и уједно директор ПАКО пројекта за нашу земљу, није јавила за реч, нити представила шта је Влада урадила у протеклом периоду у борби против корупције. Посебно зачуђује да се за реч није јавила на крају конференције кад је требало рећи шта Влада намерава да предузме у наредном периоду, посебно о изради националне стратегије и помоћи коју очекујемо од Савета Европе у оквиру овог пројекта. Уместо ње то је урадила госпођа Силвија Пановић – Ђурић из канцеларије Савета Европе у Београду.

Мишљење Савета је да је учешће у пројектима Савета Европе у борби против корупције врло важно за нашу земљу и да представник Владе мора бити врло компетентна и искусна особа и врло заинтересована за ову проблематику. Садашњи представник Владе то није ни у ком погледу, па слика наше земље и њени напори у овој области изгледају горе него у стварности.

Потребно је, такође, што пре започети израду националне стратегије за борбу против корупције и о томе обавестити руководиоце ПАКО пројекта. Било би веома добро да званични руководилац пројекта – израде националне стратегије буде премијер и да, након усвајања, Влада овај документ достави и Парламенту на усвајање.

Поред представника институција, како је то предложило Министарство правде, у израду стратегије би по нашем мишљењу требало укључити појединце који су се овим проблемом успешно бавили.''