Извештај о приватизацији компаније Новости

01. јун 2011

Савет за борбу против корупције представио је Извештај о приватизацији компаније Новости, који је Влади Србије достављен 17. маја 2011. У допису који је Влади достављен уз Извештај, Савет је предложио одржавање састанка на којем би било размотрено шта се може предузети како би се отклониле последице кршења закона у приватизацији Новости, чиме би се спречило увећање штете по државу. Савет, међутим, до данас, из Владе није добио никакав одговор.

Кратка хронологија приватизације компаније Новости:

  • Приватизација Новости започета је у 1991. години по тадашњем Закону о друштвеном капиталу.
  • Овај поступак је завршен решењем Дирекције за процену имовине од 19.07.1999. године по коме је верификована вредност капитала и власничка структура, и то приватна око 70% и друштвена око 30%.
  • Пресудом Вишег привредног суда која је правоснажна, поништено је решење Дирекције од 19.07.1999. године.
  • После доношења пресуде Вишег привредног суда Урс 84/99 од 16.02.2000. године Дирекција је дана 29.02.2000. године донела решење којим поништава сва своја ранија решења, све одлуке Новости  и јавне позиве за упис акција.
  • Према томе, у моменту доношења Закона о приватизацији у 2001. години Новости нису приватизоване по претходним прописима, нити је тај поступак започет. То значи да је законит поступак приватизације „Новости“ могла спровести једино Агенција за приватизацију на основу Закона о приватизацији.
  • Међутим, 12.10.2002. године „Новости“ доносе одлуку о утврђивању укупног капитала и утврђењу власничке структуре, тако што преписују исти однос као у поништеном решењу, односно, приватни  око 70%, а државни око 30%.
  • Привредни суд на основу одлуке „Новости“ од 12.10.2002. године, без процене утврђеног капитала, без сагласности државе, односно другог оснивача и без примене Закона о приватизацији врши регистрацију. Решење суда о регистрацији је сачињено од  пет образаца од којих четири обрасца потписује судија Мирјана Трнинић, а образац број 2, којим се уписује укупан капитал и власничка стуктура потписује други судија, Марина Томић (факсимил). Очигледно је да је било притисака на судије да се без обавезних сагласности и без доказа о уплати оснивачког капитала, изврши упис власничке структуре који није у складу са законом. Образац бр. 2 не садржи образложење на основу чега је суд прихватио приватизацију када није било процене, није било утврђења власничке стуктуре, није Влада дала своју сагласност на структуру капитала и све то није  урађено у складу са Законом о приватизацији.
  • Дана 17.05.2005. године  дата је понуда за преузимање акционарског друштва од стране фирме иза које стоји WАЗ, међутим, Влада доноси закључак 9. 06. 2005. године којим констатује да власничка стурктура није утврђена. Након наведеног закључка Комисија обуставља поступак преузимања.
  • Дана 16.02. 2006 године Влада доноси заклључак да се изврши ревизија процене и власничке стуктуре капитала Новости и даје налог Министарству привреде да спроведе тај поступак.
  • Министарство не поступа по налогу Владе и не предузима ни једну радњу у циљу ревизије капитала и власничке стуктуре.
  • Дана 27.05.2006 године Новости почињу поступак укључивања акција на Берзу и ни тада Министарсто не предузима ништа да се обустави тај поступак до окончања поступка ревизије из закључка Владе.
  • У проспекту за трговање на Берзи, Новости наводе податак да имају право коришћења са 6000 м2 пословног простора, што је нетачан податак.
  • У том моменту када се проспект даје Комисији за хартије од вредности на целој загради је као власник уписана држава.
  • Комисија за хартије од вредности не контролише наводе из проспекта и не контролише учешће на берзи повезаних лица. Комисија не реагује ни када сам Беко изјави да су у трговању учествовала два правна лица која су повезана, јер су оба у власништву господина Бека. Из дописа Комисије за хартије од вредности произлази да су ова правна лица, Стадлуx Реалстате и Ардос Холдинг, 2006. године прешла законом дозвољени праг од 25% акција и да су трећем правном лицу, Кармат Холдингс, који је исто повезано са њима, продала део капитала тако да сва три имају укупно 62,43%, на шта је комисија морала да реагује на основу Закона о преузимању акционарских друштава.
  • 2004. године Новости су покренуле парнични поступак пред Трговинским судом у Београду под бројем XVIII-II-2873/4 где је тражено да се утврди власништво на пословном простору у површини од 3.428,40 м2. Након вештачења Трговински суд доноси пресуду дана 13. 08. 2008. године којом досуђује Новостима право власништва на 7.232,85 м2. Ова пресуда је укинута и враћена на поновно суђење.

Извештај Савета и пратећу документацију можете преузети овде:

Допис Влади
Извештај о Новостима
Извештај о Новостима [ Ворд формат ]
Решење Дирекције за процену капитала
Закључак Владе
Извод из листа непокретности
Регистарски уложак НИП Новости


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...