Медијска реформа заказала на случају РТВ Врање

13. септембар 2015

Извор: EurActiv

Фото: Shutterstock.comРуководство РТВ Врање и представници Удружења новинара Србије (УНС) и Независног удружења новинара Србије (НУНС) најавили су 9. септембра да ће испитати да ли постоје елементи кривичног дела у решењу Агенције за приватизацију која је, уместо да пренесе сав капитал без накнаде на 16 новинара и других запослених у РТВ Врање, две трећине капитала те куће вратила државном Акционарском фонду ради даље продаје. Истовремено је Министарство информисања затражило од Агенције за приватизацију да преиспита одлуку о приватизацији РТВ Врање, коју сматра неутемељеном и правно неодрживом. Коалиција новинарских удружења упозорила је да је Агенција за приватизацију суспендовала пет година борбе за медијску реформу и увођење европских стандарда у медијску сферу.

Претходни директор РТВ Врање Зоран Величковић изјавио је да је 30. јуна Агенција за приватизацију ,,извршила страшан притисак” да РТВ мора да им достави нову документацију, јер постоји заинтересовани купац и упутила телевизији питање ,,зашто заустављају продају, због чега неко из Агенције може да изгуби посао”.

,,Не желим да будем преоштар и да мислим да је намерно, желим да верујем да је реч о административном пропусту, јер је у супротном на делу владавина силе над владавином права”, казао је Величковић на конференцији за новинаре у Београду.

Представник УНС Петар Јеремић оценио је да је решењем директор Агенције Љубомир Шубара ,,на најгори могући начин и бахато прекршио Закон о информисању и извршио пљачку”.

Председник НУНС Вукашин Обрадовић казао је да се оваквим решењем доводи у питање суштина медијских реформи.

,,Како је могуће да ми развлашћујемо државу медијским законима, а да иста та држава процесом приватизације постаје опет власник медија”, упитао је Обрадовић и додао да се чини да је ситуација исфорсирана због нечије намере да РТВ Врање купе ,,исти људи који пазаре медије на све стране”.

Генерални секретар УНС Нино Брајовић упитао је да ли Агенција за приватизацију ,,у овој земљи може бити изнад Закона” о јавном информисању и подсетио да тај закон представља кровни закон у процесу приватизације.

,,То што је Агенција послала да постоје заинтересовани купци је нешто што отвара сумњу да није у питању само административна грешка”, казао је он.

Вршилац дужности директора РТВ Врање Нинослав Смиљковић подсетио је да је тај медиј урадио све онако како је прописано законом.

Министарство културе и информисања саопштило је раније да захтева од Агенције за приватизацију да без одлагања преиспита своју одлуку о приватизацији Јавног предузећа РТВ Врање, коју сматра неутемељеном и правно неодрживом.

У саопштењу је Министарство навело да је одмах по сазнању за спорну одлуку 4. септембра затражило изјашњење Агенције за приватизацију, као и да изјашњење које је примило 7. септембра не садржи задовољавајуће објашњење.

Министарство је упутило нови допис Агенцији са јасним правним тумачењем због чега је таква одлука неутемељена и правно неодржива.

,,Доследно поштовање Закона о јавном информисању и медијима предуслов је за успешан завршетак медијских реформи и усклађивање медијске сфере са европским стандардима”, навело је Министарство и додало да, с обзиром да јавни позив за продају РТВ Врање није објављен у назначеном року, не види ниједан разлог зашто би се игнорисао Закон о јавном информисању и медијима и тиме запосленима у РТВ Врање ускратило законом гарантована права.

Министарство је истакло да су слобода медија и заштита права новинара и запослених у медијима темељни принципи на којима почива ново медијско законодавство, донето у складу са стандардима Европске уније и начелом владавине права у сфери медија, као и да инсистира на целовитом и доследном спровођењу сета медијских закона.

У саопштењу је Министарство још једном позвало све учеснике у процесу приватизације медија да своје одлуке ускладе са законским одредбама којима се регулише медијска сфера.

Поводом случаја се огласила и Коалиција новинарских и медијских удружења која је затражила од Владе Србије и Министарства културе и информисања да се хитно одреде према поступку Агенције за приватизацију када је у питању РТВ Врање, наводећи да је Агенција, дајући предност Закону о приватизацији над Законом о јавном информисању и медијима, суспендовала пет година борбе за медијску реформу и увођење европских стандарда у медијску сферу.

Како је наведено, за медијска и новинарска удружења ,,без смисла је не само досадашњи труд, изгубљено време и новац на реформи медијског система, него и будући рад на унапређењу медијског законодавства и његовог прилагођавања европским стандардима” уколико се не промени оваква пракса државне агенције.

,,Ако се не обустави оваква примена закона у приватизацији медија, Коалиција ће престати да учествује у даљим активностима које држава планира у реформи медијског сектора неопходној за евроинтеграције Србије, јер је овакво поступање у супротности са европским вредностима”, стоји у саопштењу.

Коалицију новинарских и медијских удружења чине Удружење новинара Србије (УНС), Независно удружење новинара Србије (НУНС), Независно друштво новинара Војводине (НДНВ), Асоцијација независних електронских медија (АНЕМ) и Локал прес.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...