- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Догађаји
- /
- Мијатовић: Ко каже да нема цензуре у медијима није у праву

Мијатовић: Ко каже да нема цензуре у медијима није у праву
Извор: EurActiv
Стање у медијима на Западном Балкану је забрињавајуће, рекла је 3. септембра представница ОЕБС-а задужена за слободу медија Дуња Мијатовић и оценила да је у медијској сфери у региону присутна цензура. Како је упозорила, новинари су изложени претњама а суочавају се и са економским проблемима, док солидарности нема довољно. На скупу о слободи медија у Београду оцењено је и да због лоше економске ситуације неки власници медија у Србији сами пристају на то да буду под нечијим утицајем, како би заштитили или унапредили свој посао.
,,Држава треба да омогући институције које ће штитити грађање, новинаре и медије“, поручила је Мијатовић која се путем интернет везе укључила и учествовала на скупу ,,Слобода медија“ који је у Београду организовао магазин Њузвик (Newsweek).
Она је истакла да државе Западног Балкана раде на медијском законодавству, али да се избегава реално сагледавање и признавање стварне ситуације. ,,Новинари се суочавају са економским проблемима, а сведоци смо и недостатка солидарности“, оценила је Мијатовић.
Према њеним речима, новинари и њихове породице изложени су претњама, а владе још нису спремне да новинаре пусте да раде свој посао.
Када је реч о одговорности самих медија, она сматра да се одговорно извештавање неретко дефинише као одсуство критике према онима који су моћни и који су на власти.
Председник Управног обора Асоцијације медија Зоран Секулић оценио је да због лоше економске ситуације неки власници медија у Србији сами пристају на то да буду под нечијим утицајем, како би заштитили или унапредили свој посао.
Секулић је као проблем истакао и пад тиража дневних новина које редовно купује свега 10% становништва.
Он је упозорио да се зарад повећања тиража као проблем јавља таблоизација медија и сензационалистичко новинарство.
Поред различитих врста утицаја, он је као проблем у српским медијим истакао и нетранспарентну власничку структуру.
На скупу се говорило и о истраживачком новинарству, које је, како је оцењено, у Србији далеко од онога што би требало да буде и још увек је у повоју.