- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Догађаји
- /
- Тасовац: Медији су приоритет владе

Тасовац: Медији су приоритет владе
Извор: Б92
Аутор: Бета
Београд -- Министар културе и информисања Иван Тасовац каже да је унапређење медијске сцене у врху приоритета Владе Србије.
Како је рекао, постоје ,,искрене намере да се ствари учине још бољим, баш као што медијима припадују неспорна и неотуђива права и слободе што не сме бити доведено у питање”.
,,Постојање владине комисије за истраживање убистава новинара показује искрену жељу власти да се расветле тамне мрље наше турбулентне прошлости”, истакао је Тасовац.
Тасовац је говорећи на на скупу у Београду о заштити безбедности и интегритета новинара у организацији ОЕБС-а истакао значај одговорности самих новинара.
Министар је подвукао важност саморегулације унутар новинарске бранше, професионализма, поштовања кодекса и вишег нивоа медијске писмености, ,,на којој треба порадити да би се боље разумели”.
,,Искрено и без рукавица саветујем понекад поглед у огледало и суочавање са сопственим одразом. Колико важи за политику, то у не мањој мери важи и за новинарство”, казао је Тасовац.
Министар је навео да је Србија прошле године донела три медијска закона и низ подзаконских аката и да су повећана новчана средства за суфинансирање пројеката којима се промовише јавни интерес.
Он је рекао да је први пут у једном овдашњем медијском закону дефинисан јавни интерес који прецизира да је нужно постојање непристрасног, правовременог, истинитог и потпуног информисања свих грађана.
,,Јавно информисање је слободно и не подлеже цензури, забрањена је посредна и непосредна дискриминација, а физички напади на новинаре и уреднике се кажњавају на основу закона”, додао је Тасовац.
Подршка државе слободи медија огледа се, према његовим речима, и у процесу приватизације медија, јер постоји гаранција да ће основна делатност трајати најмање пет година, да ће новинари у случају пропасти као запослени имати шансе добију акције тог медија и очувају уређивачку политику.
,,Заштиту представља и када се путем Регистра медија омогући увид у то ко су власници медија, ко им донира и колико држава издваја на различитим нивоима власти, што раније није било могуће”, навео је министар.
Министар спољних послова Србије и председавајући ОЕБС-а Ивица Дачић изјавио је да је Србија чврсто опредељена за заштиту безбедности новинара и слободе изражавања што је кључни елемент сваког истински демократског друштва.
У обраћању на отварању скупа, Дачић је рекао да је насиље према новинарима непријватљиво и да се мора третирати као напад на друштво у целини.
,,Влада Србије је у свакој прилици оштро осуђивала насиље над новинарима”, казао је Дачић и додао да су ОЕБС и ЕУ у више наврата поздравили рад комисије за истраживање убистава новинара.
Дачић је изјавио да је насиље према новинарима у порасту, као и да је све израженије угрожавање безбедности жена новинара, подсетивши да је 2014. на простору ОЕБС-а убијено седам новинара, а у јануару ове године, у Паризу, осам.
,,Србија ће као представајућа ОЕБС-ом током 2015. питање слободе медија и безбедности новинара држати високо међу приоритетима организације”, рекао је Дачић, истакавши да је данашња конференција први тематски скуп током српског председавања ОЕБС-ом.
Представница ОЕБС-а за слободу медија Дуња Мијатовић рекла је да је важно да постоји снажна осуда с највиших нивоа влати када су новинари нападнути или када новинари гину, јер ,,у супротном то може уништити демократију”.
,,Највиши државни органи морају јавно и одмах да осуде насиље или претњу насиљем против новинара и да затраже брзе и транспарентне истраге у сваком појединачном случају. Враћање у мрак и затворена друштва није нешто што ОЕБС жели да види”, истакла је она.
,,Речи и слике не изазивају модрице и не убијају људе. То чине криминалци и они морају бити суочени с најстрожом руком закона”, рекла је Мијатовићева.
Представница ОЕБС-а је додала да је насиље против оних који имају другачије мишљење неприхватљиво.
,,Они се могу исмевати, може се обратити суду или на други начин реаговати, али насиље се не може толерисати у демократији”, казала је Мијатовић.
Оценивши да ситуација у овој области није лака и ,,уопште није ружичаста”, Мијатовић је казала да се у неколико земаља чланица ОЕБС-а новинарима прети, добијају батине на улици, хапсе их на основу измишљених оптужби, а ништа се или се веома мало ради на истрази убистава новинара.
,,Морамо предузети нешто да то зауставимо, да се као ОЕБС обавежемо у том смислу, али то не могу ја да урадим, то треба да одлучи 57 чланица”, казала је Мијатовић.
Већини људи, додала је, незамисливо је да има оних који иду на посао знајући да могу бити нападнути или убијени само зато што раде свој посао. ,,Ипак, новинари иду на посао, настављају да извештавају о питањима која су важна за јавност, јер сматрају да информација мора да буде доступна”, казала је представница ОЕБС-а.
Мијатовић је истакла психолошко насиље о којем се мање говори и које је теже доказати, али с којим се новинари суочавају сваког дана, као и на важност иницијатива које подижу свест јавности о том проблему.
Главне теме дводневне конфоренције о заштити безбедности и интегритета новинара у региону ОЕБС-а биће безбедност новинара и изазови за медије после напада на париски недељник Шарли Ебдо, онлајн безбедност жена новинара, дигитална безбедност и коришћење интернета за медије и новинаре и правна заштита новинара.