Судови солидно радили с обзиром на штрајк

26. март 2015

Извор: EurActiv

Фото: БетаПредседник Врховног касационог суда (ВКС) Драгомир Милојевић изјавио је 25. марта да су судови у Србији у 2014. години солидно радили, с обзиром на штрајк адвоката, али да је и даље највећи проблем преоптерећеност судија бројем предмета. Милојевић је као пример навео Нови Сад, где на једног судију долази чак 1.200 предмета, али је упозорио и на проблем предмета који дуго трају, при чему је најстарији стар 36 година. У извештају се указује и на мали број решених предмета у кривичној материји, наводећи да има судова који су завршили 2014. без решеног предмета. На неефикасност правосуђа као велики проблем указала је и Европска комисија у последњем извештају о напретку Србије на путу ка ЕУ.

Представљајући годишњи извештај о раду судова у Србији за 2014, председник ВКС је рекао да је укупан број предмета у раду судова био готово 4,7 милиона, да је решено близу 1,8 милиона предмета, док је око 2,8 милиона предмета остало нерешено.

Србија је и 2013. завршила са 2,8 милиона нерешених предмета, наведено је у октобарском извештају Европске комисије која је у делу о поглављу 23 (о правосуђу и основним правима) навела да је Србија остварила само ,,ограничен напредак”.

Иначе, Врховни касациони суд у децембру 2013. године усвојио је програм за смањење броја случајева старијих од две године за 80% у Србији до 2018. Растерећењу судова треба да допринесе и закон о медијацији усвојен у мају 2014. који је ступио на снагу 1. јануара 2015.

Милојевић је казао да су судови у Србији током 2014. године ефективно радили шест месеци због, како је навео, објективних тешкоћа, али да је упркос томе у односу на 2013. годину решено више предмета.

,,Због нове мреже судова, јануар и фебруар су прошли у сељењу предмета. А имали смо и одлуку адвокатске коморе о обустави рада (четири последња месеца 2014.)... Судови су ефективно радили шест месеци па су резултати изузетни”, истакао је Милојевић.

Он је рекао да је и даље највећи проблем велики број предмета по судији, наводећи пример Новог Сада где на једног судију долази чак 1.200 предмета, у Пријепољу је 820 предмета по судији, у Пироту 749.

Велики проблем су, како је истакао, и предмети који дуго трају, наводећи да је најстарији предмет стар 36 година.

Милојевић је изразио незадовољство малим бројем решених предмета у кривичној материји, наводећи да има судова који су годину завршили са нула решених предмета, у Београду је решено у просеку 11 предмета по судији, а у Горњем Милановцу је по судији решен 21 предмет.

Он је подсетио да је оријентациона норма 14 предмета, а да 70% судија у кривичној материји ту норму не испуњава, оценивши да то говори да се судије ,,не претржу од рада”.

Оптерећеност судија бројем предмета није уједначена, оценио је Милојевић, додајући да је у раду судова и велики број несудских предмета - 900.000 овера и 1,7 милиона комуналних спорова.

Председник ВКС је указао и да се велики број поступака по жалбама не завршава у законском року, што је оценио као негативну појаву.

,,Плате судија су солидне и требало би да додају гас”, истакао је Милојевић.

Он је навео да је у 2014. години поднето 946 дисциплинских пријава, да је 19 случајева решено, а пет судија разрешено.

Милојевић је казао да има 265 упражњених места за судије, а да ће ове године њих 50 отићи у пензију.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...