Девенпорт: ЕУ још разматра захтев у вези са Железаром

03. фебруар 2015

Девенпорт: ЕУ још разматра захтев у вези са Железаром

Извор: EurActiv

Фото: Shutterstock.comЕвропска унија још разматра захтев Владе Србије да се одобри додатни рок у вези са давањем државне помоћи у сектору челика како би завршила преговоре са америчком компанијом Есмарк о продаји Железере Смедерево, рекао је 2. фебруара шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт. Србија је затражила додатни рок пошто 1. фебруара по Споразуму о стабилизацији и придруживању истиче петогодишњи транзициони период током кога државна помоћ под одређеним условима може бити одобрена индустрији челика.

,,Европска комисија (ЕК) је добила документацију од Владе Србије прошле недеље. Сада је на ЕК и комисији за државну помоћ да анализира ту документацију”, казао је он агенцији Бета.

Девенпорт је нагласио да је то битна ствар и да му је драго што српска влада наставља преговоре са Есмарком. ,,Веома је битно да све буде у складу са постојећим обавезама и да дође до успешног завршетка тих преговора у интрересу свих”, казао је шеф Делегације ЕУ у Србији.

Преговори представника Владе Србије и америчке компаније Есмарк о докапитализацији Железаре Смедерево требало би да буду настављени 2. фебруара. Како је најавио премијер Србије Александар Вучић, у Београд ће 2. фебруара поново допутовати власник Есмарка Џејмс Бушар, са којим ће он преговарати о купопродајном уговору за Железару. У преговорима учествују и министри за финансије и привреду Душан Вујовић и Жељко Сертић.

Преговори с руководством Есмарка почели су 27. јануара, али нису окончани јер су остале спорне гаранције од 15 до 20 милиона долара које би требало да обезбеди та компанија, као потврду да ће производња у Железари бити настављена после приватизације. Од Есмарка је тражено и да најмање три године не смањује број запослених и да повећа производњу Железаре на 1,5 милиона тона.

Раније је било најављивано да ће продаја Железаре бити окончан до фебруара, јер 1. фебруара истиче рок, према ССП-у, односно Прелазном трговинском споразуму који је ступио на снагу 1. фебруара 2010, за давање државне помоћи том сектору.

Због тога је Влада Србије тражила од ЕУ додатни рок, како би завршила преговоре с Есмарком, а нада се да ће они успешно бити завршени за 10 до 15 дана. Уколико не буде постигнут договор о купопродајном уговору, Железара ће тешко избећи стечај.

Премијер Србије Александар Вучић је у разговору са Девенпортом, 13. јануара, затражио подршку ЕУ за давање сагласности на план реструктурирања Железаре и бизнис план америчке компаније Есмарк, која је потеницијални купац Железаре.

По условима тендера, државни повериоци ће, у случају успешне докапитализације, отписати дуг Железари са стањем на дан 31. децембра 2013. године, што се тумачи као државна помоћ том предузећу, а што није у слуду са прописима ЕУ.

Државна помоћ Железари, по правилима ЕУ, биле и би друге повољности које би имала Железара, а којим би била нарушена конкуренција на тржишту.

Есмарк је једини дао понуду за куповину 80,01% капитала Железаре, на тендеру који је отворен 9. јануара.

Влада Србије ће, у случају договора са Есмарком, бити власник преосталог капитала у том предузећу које је фебруара 2012. купила за један долара од америчког Ју-Ес стила (У.С. Стеел) који се повукао због губитака.

Железара запошљава око 5.000 људи, тренутно производи између 340.000 и 350.000 тона челика, а њени производни капацитети су око 2,2 милиона тона.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...