- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Догађаји
- /
- Покренуто свега три поступка од 240 случајева

Покренуто свега три поступка од 240 случајева
Извор: Данас
Аутор: Б. Цвејић
Београд - Министарство државне управе и локалне самоуправе, које предводи Кори Удовички, није покренуло ниједан прекршајни поступак против овлашћених лица у државним органима која нису достављала информације од јавног значаја које су тражили грађани, медији или друге организације. Од почетка мандата актуелне владе, ово министарство је покренуло свега три прекршајна поступка због непоштовања Закона о слободном приступу информацијама, од којих су сви због неиспуњавања обавезе о изради информатора о раду органа, иако је било 240 случајева у којима је требало реаговати.
У Министарству државне управе наводе за Данас да су поступци због истог прекршаја покренути против начелника Општинске управе општине Оџаци, председника Националног савета за високо образовање и начелника Управе за финансије, изворне приходе локалне самоуправе и јавне набавке града Ниша.
За непоступање по захтевима за приступ информацијама од јавног значаја, повереник за информације од јавног значаја може да изрекне новчане казне од 20.000 и 180.000 динара министарствима и другим државним органима, али не и министрима и овлашћеним лицима. И због тога се новчане казне за скривање информација наплаћују на крају из државног буџета.
Паралелно с тим, међутим, требало би да се води прекршајни поступак против одговорног лица у ком би суд изрекао новчану казну том лицу, а не органу. Тај поступак повереник није овлашћен да покрене, а надлежно министарство, раније правде сад државне управе, то већ годинама није чинило.
Повереник Родољуб Шабић истиче за Данас да је Законом о слободном приступу информацијама предвиђен релативно велики број прекршаја и казни за одговорна лица која га крше. „У последњих неколико година ја сам јавно и у извештајима Народној скупштини упозоравао на чињеницу да министарство правде и државне управе није уопште покретало поступке против прекршиоца закона, што сам јавно оценио као индиректан позив на кршење закона. Иначе, иако то није дужност Повереника, и иако је пракса министарства била крајње дестимулативна, током сваке године смо надлежном министарству, сукцесивно скретали пажњу на најфлагрантније прекршаје. Дакле, сваке године на неколико стотина или на више стотина прекршаја. Ради се као што рекох само о најфлагрантнијим, јер је број прекршаја реално вишеструко већи“, објашњава Шабић.
У последњих нешто више од пола године од када је формирано ново министарство за државну управу и локалну самоуправу, додаје Шабић, настављено је са истом праксом, па је Министарству достављен материјал потребан и довољан за покретање 240 прекршајних поступака.
„И овом приликом наглашавам да је питање доследног спровођења одговорности за кршење закона у конкретном случају посебно важно, јер се ради о закону који не крше „обични“ грађани већ функционери односно овлашћена лица која би морала предњачити позитивним а не негативним примером“, напомиње Шабић.