- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Догађаји
- /
- Реформа правосуђа под лупом

Реформа правосуђа под лупом
Извор: Данас
Аутор: В. Јеремић
Београд - Републичко јавно тужилаштво је својим решењем обавезало тужиоца за организовани криминал Миљка Радисављевића да спроведе истражне радње на основу кривичне пријаве против првог састава Високог савета судства (ВСС), сматрајући да је одлука тужиоца да одбаци исту заснована на непотпуно утврђеном чињеничном стању, пише у одлуци Републичког тужилаштва.
Решење Јавног тужилаштва садржи и обавезно упутство у ком се тужиоцу за организовани криминал налаже да по кривичној пријави председника Врховног касационог суда Драгомира Милојевића и судија Новице Пековића, Јанка Лазаревића и Зорана Таталовића, испита све релевантне саговорнике и прикупи неопходне податке.
Тужилац за организовани криминал је одбацивање кривичне пријаве темељио на чињеници да су записници са седница Високог савета судства исувише општег садржаја и да не садрже конкретне податке о појединим кандидатима који нису изабрани на судијске функције. Додаје се и да су седнице ВСС биле затворене за јавност и да стога нема потребних информација. Ипак, недостатак поузданих података, према ставу Републичког јавног тужилаштва, није убедљив разлог за одустајање од даље истраге, већ, напротив, подстрек да се интензивнијим истражним радом дође до података. У ту сврху, Републичко тужилаштво је обавезало тужиоца за организовани криминал да разговара са окривљенима и оштећенима, као и запосленима у правној служби Високог савета судства. Такође, тужилац се упућује да размотри извештаје експерата и стручних организација, имајући у виду да је реформа правосуђа из 2010. године била помно праћен догађај, како од стране домаће, тако и иностране јавности.
Бивша министарка правде Снежана Маловић, која је била у саставу првог сазива ВСС, истакла је у ранијој изјави за Данас да подношење ове кривичне пријаве представља још један од начина којим се покушава замена теза.
- Ово је још један од начина којим се покушава замена теза и да се сакрију, односно пренебрегну сви они пропусти које су судије чиниле и због којих их је Високи савет судства означио као нестручне и недостојне. Све што имам да изјавим с тим у вези налази се у образложењима које је сачинио ВСС - нагласила је Маловићева, коментаришући подношење кривичне пријаве.
С друге стране, адвокат Душко Стојановић, правни заступник подносиоца кривичне пријаве, истицао је у медијима да је разлог зашто је поднета кривична пријава била жеља подносилаца, да се такве ствари, као што су била масовна и неуставна разрешења судија, више не дешавају. Он је додао да је већина судија која је одлуком првог сазива Високог савета судства остала без функције, тужила државу и да су у највећем броју случајева добили поступак и надокнаду за време које су незаконито провели без посла.
Сутра седница Скупштине АК Београда
Седница Скупштине Адвокатске коморе Београда на којој београдски адвокати треба да одлуче о прихватљивости споразума са Министарством правде биће одржана сутра у Сава центру. Дан касније, исто ће учинити и чланови Скупштине Адвокатске коморе Србије на седници која ће бити одржана у Дому синдиката.
Први састав Високог савета судства
Кривична пријава због злоупотребе службеног положаја приликом реформе правосуђа и штете од 1,5 милијарди динара поднета је против чланова првог сазива Високог савета судства. У тој институцији су, поред бивше министарке Маловић, седели и некадашња председница Врховног суда Ната Месаровић, Јелена Боровац, истражни судија Вучко Мирчић, Биљана Тошковић, Надица Јовановић, Ђурђина Бјелобаба, бивши председник скупштинског Одбора за правосуђе Бошко Ристић, Дејан Ћирић и Предраг Димитријевић.