- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Догађаји
- /
- Без тендера је спискано 2,8 милијарди динара

Без тендера је спискано 2,8 милијарди динара
Извор: Курир
Аутор: М.М.
Од 16,5 милијарди динара потрошених на набавке 45,8 одсто случајева је неправилно
БЕОГРАД - Највеће неправилности у ревизији финансијских извештаја јавних установа у 2013. забележене су код јавних набавки, евидентирања прихода и примања у јавном сектору и расхода за плате и накнаде запослених у јавном сектору - изјавио је јуче председник Државне ревизорске инситуције (ДРИ) Радослав Сретеновић.
- У 2013. евидентиране су јавне набавке у укупном износу од око 16,5 милијарди динара и нађене су неправилности у 45,8 одсто случајева, а највећи укупни износ од 2,8 милијарди динара обављен је без расписивања јавног тендера - казао је председник ДРИ на конференцији за новинаре и додао:
БДП
- ДРИ је у 2014. години спровела ревизију 134 субјекта, у којима су обухваћени расходи, примања, нефинансијска и финансијска, обавезе и јавни дуг у укупном износу од око 15,5 милиона милијарди динара.
- Учешће дуга у БДП, на дан 31. децембра 2013. године, износило је 65,48 одсто. Интерном финансијском ревизијом јавних предузећа, ДРИ није била уверена да је код свих успостављена интерна ревизија у складу са прописима - рекао је Сретеновић, а код пописа имовине нађено је да то није уписано на правилан начин код већине субјеката. Забележене су и неправилности код евидентирања прихода и примања у јавном сектору, у укупном износу од 2,7 милијарди динара, казао је Сретеновић и навео да је ДРИ дала 1.489 препорука, са роком отклањања од 45 до 90 дана, а највише препорука - 27 одсто, дала је на поступак спровођења јавних набавки.
Напумпане фактуре
- Утврђена је и неправилност да у буџет није уплаћено укупно 330 милиона динара, код институција које су оствариле добит - упозорио је он и додао да су евидентиране фактуре добављача у укупном износу од 728 милиона динара, које не одговарају стварном стању.
- Здравствене установе наплатиле су 866 милиона динара више од РФЗО, за услуге које се не финансрају из Фонда - навео је Сретеновић и рекао да је у 2013. плаћено 906 милиона динара за провизије на неповучена средства од инокредитора по основу уговора, од тога из буџета је исплаћено 537 милиона динара, а 369 милиона директни корисници.