- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Догађаји
- /
- Измене Закона спречавају фаворизовање извршитеља

Измене Закона спречавају фаворизовање извршитеља
Извор: EurActiv
Предложеним изменама Закона о извршењу и обезбеђењу биће спречено фаворизовање појединих извршитеља и обезбеђено да предмети извршења буду распоређивани свима равномерно. Предвиђено је да извршитеље одређује Комора извршитеља према упису у Именик извршитеља. Такође је изменама предвиђено да се код избора извршитеља води рачуна о територијаној припадности дужника а значајна новина је надлеженост извршитеља према пребивалишту дужника. Измене Закона предложила је група од 131 посланика Српске напредне странке.
Образлажући предлог измена Закона, посланица владајуће Српске напредне странке (СНС) Биљана Пантић Пиља је 16. децембра у Скупштини Србије рекла да се до сада дешавало да јавна комунална предузећа упадљиво фаворизију поједине извршитеље и да им дају највећи део наплате потраживања.
,,За сада није постојао ниједан критеријум за расподелу предмета, већ је остављено повериоцу да сам изабере приватног извршитеља”, истакла је посланица додајући да је то омогућилио да се поједини извршитељи богате, док други морају да затворе посао.
Као пример, Биљана Пантић Пиља је навела Јавно предузеће Електровојводина која је од 10.000 предмета 8.000 дало једној канцеларији, а остатак од 2.000 распоредила на осам извршитеља.
Предлогом измена Закона предвиђено је да је јавно предузеће које жели да наплати потраживања по основу комуналних и сличних услуга дужно да се обрати Комори извршитеља, која треба да у року од пет дана одреди извршитеље, водећи рацуна да се то ради равномерно према азбучном реду уписа у Именик извршитеља.
Посланица СНС-а је истакла да таква решења већ постоје у другим законима, као што је на пример код именовања браниоца по службеној дужности.
Предложеним изменама Закона о извршењу и обезбеђењу предвиђено је и да је надлежан искључиво извршитељ на чијем подручју дужник има пребивалиште, боравак или седиште.
То је значајна новина у односу на важеће решење којим је предвиђена надлежност извршитеља према седишту повероца.
Предвиђено је и да се води рачуна о територијаној припадности дужника, јер је до сада долазило до фаворизовања извршитеља из великих градова, посебно Београда, рекла је Биљана Пантић Пиља, истичући да се један од разлога за ту одредницу постављање начела економичности.
Измене закона о извршењу и обезбеђењу најављене су још летос, када је оцењено да су систему извршења неопходна даља побољшања како би се решили изазови који су се јавили након увођења те правне професије пре три године.
Тада су међу изазовима наведени бољи надзор над радом извршитеља и правичнија расподела предмета.
Како су за Еурактив Србија рекли у Комори извршитеља, Србија тренутно има 204 извршитеља који раде а у плану је да их буде укупно 308.
Приватни извршитељи уведени су на основу Закона о извршењу и обезбеђењу који је усвојен 5. маја 2011. године. Први професионални извршитељи положили су заклетву 31. маја 2012. и почели са радом.
Извршитељи спроводе судске одлуке о наплати дуговања а у случају јавних комуналних предузећа поступају по предлозима за извршење на основу веродостојне исправе (нпр. рачун, извода из пословних књига, меница и др.) коју поверлиац прилаже уз предлог.