Мирковић: Биће угашено мање медија него што се мисли

26. новембар 2014

Извор: Данас

Аутор: З.М.

Ниш - После 1. јула 2015. године, када истиче рок за повлачење државе из власничке структуре медија, неће бити толико угашених медија чији су оснивачи градови и општине колико се очекивало, пошто је интересовање за њихову приватизацију прилично озбиљно, рекао је јуче државни секретар у Министарству културе и информисања Саша Мирковић, позивајући се на информације из Агенције за приватизацију.

На Округлом столу о перспективи локалних медија у Србији после доношења сета медијских закона, организованом поводом десет година рада нишког Медија центра, Мирковић је казао да би медији и њихови „савезници“ требало да лобирају да након 1. јула следеће године, од када ће локални медији моћи да се финансирају искључиво кроз пројекте, не буду смањене буџетске „ставке“ за медије у односу на оне које су постојале у време када је локална самоуправа могла да буде њихов оснивач. Он је казао да је Министарство културе недавно донело Правилник о суфинансирању пројеката за остваривање јавног интереса у области информисања, у којем је јасно наведен начин на који се то може чинити, што је јасан знак да је држава „врло намерна“ да медијски закони заживе.

Председник НУНС-а Вукашин Обрадовић изразио је бојазан да повлачење државе из медија и њихово пројектно финансирање неће заживети до приписаног рока јер ће држава каснити са усклађивањем нове медијске политике и буџетског планирања, а цела следећа година ће проћи „у убеђивању локалних велможа да више не могу на стари начин делити средства подобним медијима“. Градоначелник Ниша Зоран Перишић „признао“ је да локална самоуправа у Нишу за сада „прилично неспремна“ за пројектно финансирање медија, најављујући да ће се као председник Сталне конференције градова и општина заложити да локалне самоуправе у Србији у буџетима издвоје сличан проценат средстава за финансирање медијских пројеката.

Чабаркапа: Поништити сет закона

Драгана Чабаркапа, председница Синдиката новинара Србије, казала је да је потпуно јасно да након овог сета медијских закона локални медији у Србији немају никакву перспективу, оцењујући да ће се око 80 медија чији су оснивачи градови и општине или угасити или ће их приватизовати локални партијски функционери.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...