Судови служе политичким газдама

14. новембар 2014

Извор: Данас

Аутор: В. Ј.

Београд - Правосуђе у Србији је од својих почетака било под контролом извршне власти и због тога код нас никада није успостављена судска власт. Отуд је стање у правосуђу одувек лоше. Неуспеле реформе правосуђа и штрајк адвоката само су оголили ту чињеницу, сумирано је на јучерашњој трибини ,,Правосуђе након последње реформе, где смо на крају 2014. године?”, коју су организовали недељник Време и Мисија ОЕБС.

Фото: Ненад Ђорђевић, ФоНет

Весна Ракић Водинелић, професорка Правног факултета Унион, истакла је да, правно посматрано, Уставни суд Србије има лак посао пред собом када је у питању оцена уставности Закона о јавним бележницима.

- У Уставу стоји да су адвокати и службе правне помоћи које оснивају јединице локалне самоуправе надлежне да пружају правну помоћ, а нотари се нигде не спомињу. Такође, из читања Устава је јасно да је давањем ексклузивитета нотарима у широком пољу делатности, држава прекорачила своје надлежности и препустила посао којим се она није бавила - навела је професорка Водинелић. Она додаје да је видљива намера државе да системом јавних бележника одређене трошкове суда пребаци на терет грађана.

Према њеним речима, будућност српског правосуђа је обесхрабрујућа, поготово у светлу чињенице да нема ни међународног примера на који би могли да се угледамо.

- Хашки трибунал се показао као немоћан, пошто није у стању да људе осуди за ратне злочине. Такође, забрињава и што је Европском суду за људска права потребно све више времена да донесе пресуду. Једина шанса коју правосуђе има је да људи схвате да без њега једно друштво не може да стоји усправно - рекла је Весна Ракић Водинелић.

Миодраг Мајић, судија Апелационог суда у Београду, подвукао је да проблеми правосуђа нису почели реформом из 2010. године.

- Све је почело стварањем правосуђа по мери једнопартијског система. Иако се тај систем променио, принцип није. Правосуђе само чека промену газде коме ће да служи и то је нешто чега се никада нисмо ослободили. Никада нисмо успоставили судску власт - навео је Мајић. Према његовим речима, једина шанса за промену лежи у радикално другачијем приступу, који ће да донесу млађи кадрови, под условом ,,да их нисмо искрварили”.

Слађанка Милошевић из Синдиката правосуђа Србије рекла је да правосуђе ,,милиметри” деле од тога да и они ступе у штрајк.

- Људи знају да је правосуђе споро, али се нико не пита због чега. Иако се јавност хушка против судија и тужиоца, истина је да они и не могу да раде боље у финансијски, кадровски и просторно ограниченим околностима - казала је Милошевићева. Она додаје да је промена такве медијске слике кључ за промену овако лоше ситуације, али да је тешко ,,прокријумчарити истину кроз медије који су слободни исто колико и правосуђе”.

Трибини су присуствовали угледни представници правосуђа, медија и академске заједнице. Иако позвани, представници Министарства правде и Јавнобележничке коморе нису учествовали ,,због неодложних обавеза”.

Ђорђевић: Судови премештени у медије

Драгољуб Ђорђевић, председник АКС, истакао је да су „деструкцијом правосуђа” судови премештени у медије.

- Као изабрани бранилац од новинара сазнајем када се одржава рочиште мом клијенту и који ће бити исход. Очигледно да постоји нека тајна веза између медија и правосуђа - рекао је Ђорђевић. Он је додао да је до штрајка адвоката дошло јер су на челу адвокатских комора дошли људи са професионалним интегритетом. Он је своје излагање отворио опаском да би, имајући у виду да је у медијима означен као Мишковићев адвокат, а да је часопис Време организатор скупа, трибину требало одржати у хотелу Краун плаза, који је у власништву првог човека Делте.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...