Европској унији важна независност мањинских медија у Србији

10. новембар 2014

Извор: EurActiv

Фото: Shutterstock.comЕвропска унија се залаже за независност медија на језицима националних мањина у Србији, рекао је 7. новембра шеф Политичког одељења Делегације ЕУ у Србији Лука Бјанкони. На скупу у Новом Саду о будућности мањинских медија он је рекао да треба обезбедити финансијску стабилност Радио-телевизије Војводине, као медија који емитује програм на десет језика, а оценио је и да на Радио-телевизији Србије постоји доста простора за напредак у извештавању на језицима националних мањина.

На регионалној конференцији посвећеној медијима на језицима мањинских заједница ,,Ново време и модерни медији”, Бјанкони је рекао да сви имају обавезу да обезбеде уређивачку и финансијску независност медија на језицима мањина.

,,Медији који су ослобођени политичког утицаја предуслов су за развој демократије у друштву”, поручио је Бјанкони.

Додао је да је посебно важно да се обезбеди финансијска стабилност Радио-телевизије Војводине, која емитује програм на десет језика, по чему је јединствена у Европи.

Према његовим речима, на Радио-телевизији Србије постоји доста простора за напредак у извештавању на језицима националних мањина, што је и обавеза државног јавног сервиса, који треба да служи јавном интересу, у шта се убраја и емитовање програма на мањинским језицима.

Лука Бјанкони је рекао да би Регулаторно тело за електронске медије ,,можда требало” да услови добијање дозвола за емитовање тако што ће захтевати од емитера да имају и програм на мањинским језцима у мултиетничким срединама.

Према новом Закону о јавном информисању, национални савети задржавају право да буду оснивачи медија, а уживају још нека права, што је изазвало бојазан да ће на тај начин остваривати утицај и монпол над мањинским информисањем. Такође, због изласка државе из медија и преласка на пројектно финансирање у околностима тешке економске ситуације поставља се питање опстанка мањинских медија због мањег тржишта које обухватају.

Државни секретар у Министарству културе и информисања Саша Мирковић рекао је да ће подзаконски акти за примену три нова медијска закона бити донета током новембра, односно у законом предвиђеном року.

Он је рекао да Министарство на том пољу сарађује и са ОЕБС-ом и другим организацијама, међу којима је истакао Независно друштво новинара Војводине (НДНВ) и Балканску истраживачку мрежу (БИРН).

Мирковић је објаснио да је НДНВ урадио веома интересантну студију о финансирању медија на локалу, односно о томе како би то требало да изгледа у будућности, док је БИРН урадио значајно истраживање о финансирању медија на локалном нивоу.

Државни секретар је новинарима рекао да би било ,,много здравије” да је приватизација медија завршена на време, а не да је прекинута 2007. године, пошто је у то време економска ситуација у Србији била далеко боља него данас.

Помоћник покрајинског секретара за културу и информисање Калман Кунтић рекао је да се земља налази пред великом дилемом како обезбедити опстанак и самоодрживост не само медија на мањинским језицима у Србији већ медија у Србији уопште.

Он је оценио да је новинарство важна али потцењена професија у Србији, а новинари спадају у ред слабије плаћених људи.

Трећу регионалну конференцију посвећену медијима на језицима мањинских заједница ,,Ново време и модерни медији” организовали су дневни лист Мађар со (Magyar Szo) и Херор медиа поинт.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...