Посланици опречно о цензури

07. новембар 2014

Извор: Дневник

Аутор: Е.Д.

Посланици ДС-а и Нове странке указали су на то да у Србији постоји цензура и да се медији гуше, за шта одговорним сматрају премијера Александра Вучића. Напредњаци су то негирали, наводећи да су медији у Србији гушени за време власти ДС-а и да данас постоји слобода медија.

На седници Одбора Скупштине Србије за културу и информисање Владимир Павичевић (НС) означио је Вучића као одговорног за цензуру, и подсетио на то да је премијер признао да је звао новинаре да би утицао на њихов рад. Посланица ДС-а Александра Јерков упитала је ресорног министра Ивана Тасовца да ли је, после више месеци, познато ко је оборио сајт „Пешчаника” пошто је објављена вест да је Небојша Стефановић плагирао докторат.

Тасовац је на то одговорио да је то питање за Тужилаштво за високотехнолошки криминал. Он је истакао да су донети нови медијски закони, о којима се похвално изразила и Европска унија.

Посланик СНС-а Владимир Ђукановић оценио је да у Србији нема цензуре, и апеловао на новинаре и уреднике да што више критикују власти и позивају у своје емисије представнике опозиције.

У оштрој расправи, како је пренео ФоНет, посланици опозиције и власти су се међусобно оптуживали ко је одговоран за проблеме у медијима.

У тренутку када је говорио Павићевић, главни уредник „Информера” је добацивао и тражио да се и новинарима омогући да говоре.

Председници новинарских удружења Љиљана Смајловић (УНС) и Вукашин Обрадовић (НУНС), који су такође присуствовали, изразили су незадовољство због атмосфере у којој се расправља о слободи медија.

Љиљана Смајловић је, преноси Тањуг, оценила да се на седници Одбора вређају новинари и да у српском новинарству није најважније питање, односно главни проблем, то што је оборен сајт „Пешчаника”, оценивши да има доста лицемерја у опозицији, али и да је разочарана „невероватним притиском из СНС-а”.

– Немојте да се служите нама као политичким лоптама – поручила је Љиљана Смајловић на Одбору, рекавши да је шокантно када неко каже да су „медији уплашени или купљени јер му се не свиђа мишљење”, о чему је претходно причао Зоран Живковић из Нове странке.

Вукашин Обрадовић је казао да „у Србији постоје новинари који су за власт и новинари који су за опозицију. Тачка”.

– Ми се противимо томе и убеђен сам да медијска сцена због тога данас овако изгледа – рекао је Обрадовић.

Миливојевић: Уличарски речник

Професорка Факултета политичких наука Сњежана Миливојевић оценила је да је стање у медијима у Србији катастрофално и да је на седници Одбора за културу и информисање изостала расправа о проблему цензуре у медијима. Она је рекла да јој је драго што је позвана на седницу Одбора на којој је требало да се расправља о медијским слободама, али је додала да је одлучила да оде због „уличарског речника”, пренео је ФоНет.

Закључци после пет и по сати

После више од пет сати расправе о медијским слободама, Одбор за културу и информисање усвојио је закључке којима је позвао надлежне државне органе да енергично реагују у сваком евентуалном случају напада на новинаре и уреднике и појаву цензуре. Закључено је да медији имају законом гарантовано право на слободу рада и да је то основ сваког демократског друштва. Одбор се обавезао на то да ће одржати јавно слушање на тему слободе медија, и позвао све медије и учеснике јавног живота да поведу рачуна о јавном интересу. Такође, Одбор је позвао све медије да својим радом допринесу плурализму мишљења у Србији.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...