Прве приватизације почетком 2015. године

03. новембар 2014

Извор: EurActiv 

Фото: БетаПрви јавни позиви за приватизацију предузећа по новом закону очекују се крајем децембра, а прве продаје у јануару 2015, изјавила је 3. новембра вршилац дужности директора Агенције за приватизацију Маријана Радовановић. На јавни позив за 502 предузећа стигло је више од 1.700 писама о заинтересованости. У Наледу као кључно за успешно окончање процеса приватизације виде решавање вишка запослених и власништва над земљиштем док из Светске банке поручују да је постојање државних предузећа једна од пет највећих препрека за развој Србије.

На округлом столу ,,Приватизација у Србији” Радовановић је оценила да ће објављивање позива за појединачна предузећа за које ће бити одређен модел приватизације бити прави тест новог законског оквира.

Према њеном мишљењу, кључни проблеми предстојећих приватизација, као и досадашњих, биће вишак радне снаге, нерешена имовинско-правна питања, презадуженост предузећа и донекле недовољна укљученост локалне самоуправе.

Радовановићева је подсетила да је на јавни позив за укупно 502 предузећа стигло више од 1.700 писама о заинтересованости, међу којима, како је истакла, има и доста квалитетних.

На округлом столу о приватизацији представљена је студија Националне алијанса за локални економски развој (Налед) о успешним и неуспешним случајевима приватизација, за коју је Радовановићева оценила да је идентификовала кључне проблеме приватизационог процеса.

У тој студији се истиче да би решавање вишка запослених и власништва над земљиштем требало да буду приоритетни задаци Владе Србије уколико жели да успешно оконча процес приватизације.

Председник Управног одбора Наледа Владан Атанасијевић је оценио да више од 570 предузећа која су у различитим фазама приватизације престављају заробљен капитал, стални трошак за републички буџет и губитак за буџете градова и општина.

Налед је препоручио да се почне од што хитнијег доношења одлуке о судбини конверзије права коришћења у право својине над земљиштем предузећа, као и да се обезбеде већа средства у фондовима за решавање питања запослених у предузећима у реструктурирању и стечају.

Шеф Канцеларије Светске банке у Србији Тони Верхеијен истакао да та међународна финансијска инситуција подржава Владу Србије да заврши приватизацију државних предузећа, наводећи да је њихово постојање једна од пет највећих препрека за развој Србије.

Поред тога што директно и индиректно праве трошкове буџету, та предузећа, према његовим рецима, угрозавају приватнике јер велики број њих не плаћа обавезе, које приватна предузећа морају да плате.

Како је истакао Верхеијен, за Србију је вазно да приватизује државна предузећа како би постала конкурентна и могла да се укључи у европско тржиште.

Округли сто ,,Приватизација у Србији”, који је одржан у Скупштини Београда, организовали су Национална алијанса за локални економски развој и УСАИД Пројекат одрживог локалног развоја.

Background

Нови Закон о приватизацији, који је ступио на снагу 13. августа 2014, предвиђа да се приватизација преосталих 584 друштвених предузећа заврши до децембра 2015.

Имовински статус тих предузећа с око 100.000 запослених није решен, а од 584 предузећа у реструктурирању је 161 с око 55.000 запослених.

Предвиђена су четири модела приватизације: продаја капитала, стратешко партнерство, продаја имовине и пренос капитала без накнаде запосленима или стратешком партнеру, а као методе приватизације Закон предвиђа јавно прикупљање понуда и јавно прикупљање понуда с јавним надметањем.

Новина закона о приватизацији је то што ће почетна цена износити најмање једну половину процењене вредности капитала, односно имовине, а раније је била 20%.

Нова почетна цена на другом прикупљању понуде у јавном надметању биће најмање једна трећина, а до сада је била 10% процењене вредности капитала, односно имовине.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...