- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Догађаји
- /
- Нови корак у борби против утаје пореза у свету

Нови корак у борби против утаје пореза у свету
Извор: EurActiv
У свету у протекле три године јачају напори у циљу спречавања утаје пореза и проневера због којих државе годишње губе на стотине милијарди евра, а нови корак би требало да буде предузет на скупу у Берлину који почиње 28. октобра. Очекује се да најмање 50 земаља, укључујући Швајцарску и неке ,,пореске рајеве”, на том скупу подрже увођење аутоматске размене пореских података почев од 2017, а у неким случајевима 2018. године. О таквој размени информација је недавно постигнут договор у ЕУ, а успостављању тог система би сада требало да се придруже земље ван Европе.
,,Структурне могућности за избегавање пореза се смањују... Завршава се ера банкарске тајне”, саопштило је немачко Министарство финансија које 28. и 29. октобра организује Светски форум о транспарентности и размени података. На том скупу ће учествовати представници 122 земаља и националних правосуђа, укључујући и чланице Европске уније.
У игри је 5.800 милијарди евра који се ,,крију у пореским рајевима”, што је у просеку губитак од 130 милијарди годишње за пореске управе широм света, рекао је немачки стручњак за случајеве утаје пореза Габријел Цукман (Gabriel Zucman).
Мултилатерални споразум, који треба да буде потписан 29. октобра, заснива се на критеријумима Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД). Норме које је ОЕЦД развио на захтев групе 20 најразвијенијих земаља, требало би да постану међународни стандард.
Оне треба да омогуће крај банкарске тајне, на коју су се често позивале Швајцарска и неке земље окарактерисане као ,,порески рајеви”, како не би морале да пруже податке о имовинском стању страних држављана земљама из којх потичу.
Напори у циљу укидања банкарске тајне, подстакнути усвајањем закона о опорезивању рачуна америчких држављана у иностранству у САД 2010. године, добили су на замаху у протекле три године.
Према америчком закону, који је ступио на снагу 2014, стране банке су дужне да америчким пореским властима дају податке о рачунима америчких клијената и њиховим депозитима већим од 50.000 долара, а амерички држављани су дужни да пријаве рачуне у иностранству.
Инспирисане америчким примером, пет европских земаља - Немачка, Француска, Велика Британија, Шпанија и Италија су затражиле 2011. да се уведе аутоматска размена информација у ЕУ. Договор о томе је постигнут 14. октобра након вишемесечних преговора, током којих су се највише буниле Луксембург и Аустрија, чије банке у великој мери ,,живе” од банкарске тајне.
Свих 28 чланица се сложило да од 2017. аутоматски размењују информације, осим Аустрије која ће из техничких разлога то померити за 2018. годину.
На скупу у Берлину томе би тим напорима требало да се придруже и друге развијене земље ван Европе.
Планирано је потписивање ,,мултилатералног споразума о надлежним властима”, који представља прву етапу у успостављању аутоматске размене информација, објашњавају у ОЕЦД-у. Конкренто, споразум треба да омогући да се у свакој земљи одреди институција која ће прикупљати пореске информације за размену са другим земљама.
Притисци да се реши питање утаје пореза већ доносе плодове. У протекле две године више од пола милиона пореских обвезника у свету је добровољно пријавило пореској управи имовину и платило 37 милијарди долара на име неплаћеног пореза и камата, показују подаци које је ОЕЦД објавио овог лета.
Други показатељ промена јесте намера Швајцарске, која је оличење банкарске тајне, да у Берлину званично објави став да се ће борити против утаје пореза.
Швајцарска ће дати ,,отворен пристанак за успостављање аутоматске размене информација”, рекао је швајцарски амбасадор Фабрис Филије (Фабрице Филлиез) за немачку штампу. Швајцарска планира да покрене тај систем 2018. године јер претходно мора да измени законе, рекао је он.
То представља радикалну промену, пошто је колико 2008. године бивши швајцарски министар финансија Ханс Рудолф Мерц (Мерз) говорио да ће противници банакрске тајне наићи на ,,тврд орах”.
Парадоксално, САД које су покретач борбе против утаје пореза, неће се за сада прикључити нормама ОЕЦД-а које подразумевају пуну размену информација међу земљама.
За сада није познато колико ће земаља потписати споразум 29. октобра у Берлину, али се ,,осећа притисак”, кажу у немачком Министарству финансија. Као доказ наводе то да ће међу потписницима бити и ,,неколико порески рајева”.