- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Догађаји
- /
- Оглашена продаја Танјуга и још 10 медија

Оглашена продаја Танјуга и још 10 медија
Извор: EurActiv
Агенција за приватизацију објавила је 3. октобра јавни позив за прикупљање писама о заинтересованости за учешће у приватизацији 11 медија у Србији. На списку је и новинска агенција Танјуг која сада од државе добија око два милиона евра годишње. Ти медији раније су Агенцији поднели иницијативу за покретање приватизације својих предузећа. Држава мора да изађе из власништва у медијима до 1. јула 2015. а након тога медији се више неће финансирати из јавних прихода већ ће се пројектно финансирати медијски садржаји од јавног интереса.
Танјуг, највећи корисник државних средстава међу медијима који треба да буду приватизовани, према подацима из консолидованог финансијског извештаја објављеног на сајту Агенције за привредне регистре, у 2013. је пословао са нето добити од 655.000 динара према 1,18 милиона годину дана раније. Тањуг има 216 запослених.
Поред државне агенције Танјуг, на списку Агенције за приватизацију су и Информативно јавно предузеће Прешево, Јавно информативно предузеће Ивањички радио, Јавно предузеће за информативну делатност Радио-телевизија општине Ковачица, Јавно предузеће Информативни центар Косјерић, Јавно предузеће Радио Ћићевац.
У поступку приватизације су и Јавно предузеће Информативни прес центар општине Владичин Хан, Јавно предузеће за информисање Информативни центар Оџаци, Јавно предузеће Штампа, радио и филм, Бор, Информативни центар Бачски Петровац, Јавно предузеће за информисање и маркетинг ТВ Љиг.
Рок за достављање писама о заинтересованости је 3. новембар 2014. године. Поред података о инвеститору и предузећу за које се исказује интересовање, писма треба да садрже и прецизније информације о намери за приватизацију, као што су предлог индикативне цене, оквирни инвестициони програм и план пословања.
Јавним позивом Агенције за приватизацију обухваћени су медији и предузећа која се баве информисањем, а за које је покренута иницијатива након ступања на снагу Закона о приватизацији.
Претходним јавним позивом за прикупљање писама о заинтересованости за 502 предузећа из портфеља Агенције за приватизацију била су обухваћена и 73 медија, односно предузећа чија је делатност информисање и комуникације.
Рок за приватизацију медија је 1. јул 2015. године, а поступак приватизације ће бити усклађен са Законом о јавном информисању који предвиђа приватизацију медија само продајом капитала, као и очување делатности након приватизације у трајању од пет година.
За медије који не буду приватизовани до 1. јула 2015. године, предвиђен је пренос капитала запосленима у виду бесплатних акција. Уколико запослени не прихвате бесплатне акције, њихов медиј престаје да постоји и брише се из Регистра.