За заједничке истражне тимове полиције и тужилаца Србије и ЕУ

01. октобар 2014

Извор: Блиц

Јачање истражних капацитета тужилаца и полиције кроз заједницке истраге и стварање заједничких истражних тимова у складу са европском праксом, једна је од препорука ЕУ и Савета Европе у циљ ефикасније борбе против корпуције у Србији.

Судница

На данас представљеним анализама ризика од корупције у правосуђу и процене препрека ефикасним истрагама у кривичним делима надлежнима у Србији, препоручјује се и додатна обука или специјализација судија и јавних тужилаца у вези спречавања корупције и обука вештака финансијске струке.

Анализа је урађена у оквиру заједничког пројекта ,,Јачање капацитета полиције и правоисуђа у борби против корпуције у Србији” који су, у сарадњи са надлежнима у Србији спровели ЕУ и Савет Европе.

У анализи је наведено да је ,,мало доказа о коруптивном понашању међу тужиоцима или судијама”, али се указује и да непрофесионално понашање треба схватити у ширем контексту.

Према резулатима анализе, непрофесионално понашање судија и тужиоца ,,обухвата понасање које је резултат притиска, укључујући и политички утицај”.

Заменик председника Врховног касационг суда Јанко Лазаревић је навео да ,,нерад и незнање поједини судија симулира корупцију” и да зато постоји перцепција у јавности да је има у много већем обиму од реалног.

Он је рекао да зато мора бити унапређен рад судија и тужиоца и да у струци напредују само најбољи, док је државнии секретар Министарства правде Радомир Илић нагласио спремност тог министарства да обезебди судијама и тужиоцима све услове за независтан и професионалан рад.

Шеф политичког сектора Дирекције ЕУ Лука Бјанкони је указао на значај јачања интегритета носиоца правосудних функција и независности правосуђа и у контексту наставка европскох пута Србије.

Вршилац дужности шефа мисије Канцеларије Савета Европе у Београду Нада Ћук сматра да је неопходно предузети низ добро осмишљених мера како би се створиле независне институције, а да рад судија и тужилаца мора да се заснива на јаким етичким ставовима.

Јачање независности судства и адекватно регулисање положаја јавног тужилашатва, у смислу препорука Савет Европе, регулисање кривично правне заштите узбуњивача, доследно изрицање мера одузимања имовинске користи у сваком судском случају корупције, неке су од препорука ЕУ и Савета Европе.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...