Јавна предузећа крију пословање: Њихове тајне нас коштају три милиона

30. септембар 2014

Извор: Блиц

Аутор: Жељка Јевтић

Део Јавних предузећа оштетило је своје буџете за најмање три милиона динара због кршења закона јер своје пословање нису учинила јавним.

Фото: РАС Кликните за увећање

Ови подаци су резултат истраживања које је „Блиц“ спровео о поштовању Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја.

Скоро 1.200.000 динара још чека наплату јер државне компаније нису платиле до сада изречене казне. Кршење прописа најбоље илуструје број жалби које су поверенику поднете против ЈП и то - 650. Иако су по закону решења повереника обавезујућа, коначна и извршна, предузећа на која су се решења односила нису по њима поступила у чак 113 случајева.

- Молимо вас доставите на увид јавности финансијске извештаје од 2008. до данас, информације о плаћеним пеналима, трансферима, употреби службених возила. Списак запослених и по ком критерију... Доставите на увид јавности планове јавних набавки, како сте бирали пословног партнера или услове тендера. Грађани треба да знају колика су кредитна задужења уз гаранцију државе - само су нека од питања на која ЈП предузећа одбијају да пруже одговоре.

Апсолутни рекордери у кршењу закона и тајности пословања су „Железнице Србије“ и „Србијагас“, много не заостаје и ЕПС. Међутим, још је драстичнија чињеница да су ове компаније надмашиле све друге и по броју неизвршених решења и потпуном ингорисању одлука владиног регулаторног тела. Против „Железнице Србије“ поднето је укупно 38 жалби, а ово предузеће је буквално речено двоструко прекршило закон у 15 случајева. Изречено је 11 казни и то шест по 20.000 динара и пет од по 180.000 динара. Платили су само три и то мање - 20.000 динара. Железнице баш никако не жели да говори о набавци „шарених возова“ из Шведске, откупу станова, плану јавних набавки...

„Србијагас“ се, међутим, наплаћао. Та компанија не даје радо одговоре о пословању и има 14 неизвршених решења, али зато не избегавају плаћање казни. Укупно пет је до сада изречено, а искеширано скоро пола милиона динара. Грађани су и даље ускраћени за одговоре о уговорима о испоруци природног гаса, спонзорствима...

ЕПС и предузећа у саставу овог система имају 12 неизвшених решења. До сада су изречене две новчане казне од 20.000 и 180.000 динара од којих је плаћена само мања казна.

Са мање неизвршених решења су „Србијашуме“, Грађевинска дирекција Србије, „Коридори Србије“, „Ласта“...

Повереник се у 12 случајева обратио и Влади Србије која је по закону обавезна да обезбеди извршење решења. Међутим, изостала је одговарајућа реакција Владе. Повереник Родољуб Шабић констатује да однос дела државних предузећа према закону - има штетне последице по људска права, али и ауторитет закона, парламента и у крајњој линији државе. Он додаје да је такав однос и веома индикативан са становишта захтева борбе против корупције.

- Да будем сасвим кратак, однос државних и јавних предузећа према правима јавности је незадовољавајући, забрињавајући - каже Шабић.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...