Спорни избор и разрешење судија и тужилаца

12. август 2014

Извор: Данас

Аутор: Ј. Лукач

Београд- У извештају Европске комисије о правосуђу Србије препоручује се разрада постојећих прописа ради јаче заштите ове гране власти од политичког утицаја, као и могуће промене Устава у складу са тим. Извештај ЕК о скринингу за поглавље 23 стигао је Министарству правде Србије почетком августа, а Данас је имао увид у овај документ. На 44 стране детаљно је описан правосудни систем Србије, институције за борбу против корупције и законски и институционални оквир за основна људска права, од родне равноправности до заштите података о личности.

Када је реч о препорукама које се односе на правосуђе, ту се констатује да је 2013. усвојена нова национална стратегија за реформу правосуђа и акциони план, али и назначава да се први ефекти могу очекивати крајем 2015. Оцењује се да овим документима у чијој изради су учествовали и страни експерти, Србија настоји да оснажи независност правосуђа, те да се тачке промене односе на избор и разрешење судија и тужилаца. Напомиње се да Високи савет судства и Државно веће тужилаштва треба да преузму потпуна овлашћења у избору судија и тужилаца на основу објективних критеријума и заслуга, те да улога парламента треба да буде декларативна. Очекује се да ВСС и ДВТ успоставе јасну процедуру за јавно реаговање уколико дође до политичког мешања у рад судства или тужилаштва. Акцентује се и поштовање судских одлука, чије би критиковање такође могло да се протумачи као политички притисак на правосуђе. Наводи се и усвајање потребних закона који се тичу правосудних институција Србије на Косову, у складу са Бриселским споразумом из априла прошле године.

Истиче се и да треба ефикасно применити прописе који се односе на могуће сукобе интереса, као и преиспитати институт имунитета за судије и тужиоце, односно могућност да и они могу у потпуности одговарати за кршење закона. Указује се и да је потребно уклопити институцију Правосудне академије као установе „која регрутује“ будуће судије и тужиоце и где њихова професионална обука обухвата и ЕУ законодавство, у постојећи оквир. Указује се да је Уставни суд прогласио неуставним делове Закона о Правосудној академији, те да систем нове обуке још није успостављен на задовољавајући начин. Посебно се указује да приступ грађана правосудном систему треба бити унапређен у смислу доступности, информисаности и ефикасности.

До јесени план

Министар правде Никола Селаковић изјавио је након што је извештај ЕК стигао у Београд да ће до јесени бити урађен акциони план за примену препорука. Нагласио је да ће Србија учинити све што је у њеној моћи да своје обавезе заврши на време али да „отварање“ тог поглавља, односно почетак преговора о темама које садржи, зависи од Европске комисије.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...