- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Догађаји
- /
- Директна погодба избачена из закона

Директна погодба избачена из закона
Извор: Дневник
Аутор: Д. Урошевић
Влада Србије усвојила је предлоге другог сета реформских закона – о приватизацији и о стечају – и упутила их Скупштини на расправу и усвајање по хитном поступку, а кључна новина је да је из нацрта избачна приватизација директном нагодбом, која је била предмет највећих спорова током јавне расправе.
– Метод приватизације директном нагодбом избачен је из Предлога закона пошто он спада у инструменте међудржавних договора па ће бити регулисан независно од овог закона. То је било мишљење стручне и професионалне јавности, али и међународних организација – рекао је министар привреде и вршилац дужности министра финансија Душан Вујовић.
Он је навео да је, осим те сугестије, Министарство уважило практично 90 одсто кључних примедби које су се чуле током јавне расправе, а које су тако постале саставни део ревидираног текста Предлога закона.
– Ступањем на снагу тог закона де факто се укида статус предузећа у реструктурирању и тиме се до краја поштује одлука Уставног суда – изјавио је министар Вујовић. – Предузећа ће добити неко додатно време, али само у процесу приватизације, односно у процесу стечаја ако то буде нажалост једина опција за нека од њих – изјавио је он.
Министар Вујовић изјавио је током једномесечне јавне расправе да би закон о приватизацији требало да омогући коначни завршетак приватизације 600 предузећа на ефикасан и фер начин. Актуелни Закон о приватизацији донет је 2001. године, и по њему је приватизовано нешто мање од 2.300 предузећа, док статус фирми у реструктурирању има у овом тренутку 161 предузеће.
Када је реч о изменама Закона о приватизацији, предвиђени модели су: продаја капитала, продаја имовине, стратешко партнерство и пренос капитала без накнаде, док су методе – јавно прикупљање понуда с јавним надметањем, јавно прикупљање понуда и комбинација тих модела. Метод јавног прикупљања понуда с јавним надметањем је метод приватизације за продају капитала и имовине субјекта приватизације подношењем понуда и јавним надметањем учесника. Метод јавног прикупљања понуда је метод приватизације подношењем понуда за избор стратешког инвеститора.
Купац може бити домаће или страно правно или физичко лице које је проглашено купцем, односно лице с којим је закључен купопродајни уговор. Средства плаћања су домаћа или страна конвертибилна валута. Предвиђено је да почетна цена за продају капитала, односно имовине, износи најмање половину процењене вредности капитала, односно имовине, а нова цена на другом прикупљању понуда и јавном надметању најмање трећину процењене вредности капитала, односно имовине. Пренос капитала без накнаде запосленима је пренос капитала у субјекту приватизација с друштвеним капиталом који се приватизује моделом продаје капитала, тако што се 30 одсто капитала преноси запосленима без накнаде, у акцијама, односно уделима.
Пренос капитала без накнаде стратешком инвеститору је додела бонуса инвеститору у случају позитивних резултата пословања која се врши у складу с прописима којима се уређује подстицај за инвестиције, а на основу одлуке Владе Србије.
Приватизација је, како наведено у Нацрту, обавезна за субјекте приватизација с друштвеним капиталом и за њих мора бити окончана до 31. децембра 2015. године. Одредбе тог закона не примењују се на спортске организације, осниваче медија, предузећа за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа с инвалидитетом и предузећа која су регистрована за производњу наоружања и војне опреме, осим уколико је законима који уређују положај тих предузећа, предвиђена примена одредаба тог закона.
Поступак приватизције иницира Влада Србије, надлежни орган аутономне покрајине, односно јединице локалне самоуправе.
Одлазак у стечај
Агенција може поднети предлог за покретање поступка стечаја субјеката приватизације уколико је испуњен један од следећих стечајних разлога: непостојање интереса за приватизацију, необављање делатности у периоду дужем од шест месеци, да у периоду дужем од шест месеци нема запослених, ако није донета одлука о моделу и методу приватизације, ако није усвојен програм због непостојања сагласности поверилаца, као и у другим случајевима предвиђеним Законом о стечају.