Алармантан број предмета застари

22. јул 2014

Извор: EurActiv

Фото: БетаПодаци о броју застарелих предмета аларманти су и то указује да реформа правосуђа у Србији није урађена на адекватан начин, упозорио је директор Комитета правника за људска права (Јуком) Милан Антонијевић. Застарелост уводи правну несигурност а узроци за застарелост предмета, према директору Јукома, вишеструки су. Антонијевић се залаже за увођење система одговорности, како би се за сваки предмет појединачно утврдили разлози због којег је застарео. Професор Правног факултета Милан Шкулић каже да број застарелих предмета у Србији није значајно већи него у другим земљама наводећи истовремено да је нови Закон о кривичном поступку ,,продужио и поскупео” судске процесе. Због великог броја предмета који застаре, недавно је најављено да ће све предмете који трају дуже од пет година контролисати Врховни касациони суд и Високи савет судства.

Статистика Јукома показује да је 2013. године застарело 814 кривичних предмета у судовима и 139 у фази истраге.

,,То је врло алармантан податак и то све показује да правосуђе не функционише добро и да реформа правосуђа није урађена на адекватан начин”, рекао је Антонијевић 21. јула у интервјуу за агенцију Бета.

По дефиницији, застарелост је правни институт који омогућава да не дође до кривичног гоњења ако прође одређено време од извршења кривичног дела. Једино дело које не застарева је ратни злочин.

,,Застарелост чини да истина остане сакривена и да ви као осумничени, али ни као оштећени, не дођете до истине. Ниједна страна у поступку не би требало да буде задовољна, јер постојали су људи који су били и прогањани у медијима, а да предмет на крају застари”, рекао је Антонијевић.

Додао је да застарелост уводи правну несигурност, односно да на крају суђења нема одговарајуће пресуде.

Према његовим речима, узроци за застарелост предмета су вишеструки - неактивност Тужилаштва, рад судова, адвоката, полиције и Министарства правде.

Антонијевић је оценио да је неопходно увести систем одговорности, како би се за сваки предмет појединачно утврдили разлози због којег је застарео.

,,Оно што захтевамо је да се у сваком појединачном случају застарелости говори о конкретној одговорности, да тужиоци и судије подносе извештај и мора се очекивати активнија улога Министарства правде”, рекао је Антонијевић.

Професор Правног факултета у Београду Милан Шкулић рекао је да јавност стиче ,,погрешну представу о превеликом броју случајева застарелости, јер како је навео та бројка није значајно већа у односу на друге земље”.

,,Ако неко очекује да застарелости неће бити, тај се грдно вара, нема чаробног штапића, али наравно да се бољим законима и праксом застарелост може свести на најмању могућу меру”, казао је Шкулић за агенцију Бета.

Он је казао и да се применом новог Закона о кривичном поступку показује да су судски процеси дужи и скупљи.

,,Тврдим да је довео до значајних одуговлачења, посебно у фази предиспитивања оптужнице и истрази која је сада врло компликована”, рекао је Шкулић.

Бизнисмени, министри, владика

Последња у низу пресуда, у којој је оптужница одбачена јер је уследила апсолутна застарелост, јесте неправоснажна пресуда изречена 18. јула 2014. бизнисмену Станку Суботићу Цанету за шверц цигарета 1995. године.

Два дана раније, Апелациони суд правоснажно је услед застарелости ослободио кривице бившег директора Управе царина Михаља Кертеса оптужби да је износио новац царине на Кипар.

Због застарелости нису изречене ни бројне пресуде функционерима режима који је предводио Слободан Милошевић, а који су углавном били оптужени за злоупотребе положаја, као што су некадашњи министри саобраћаја и телекомуникација Ратко Марчетић, здравља Лепосава Милићевић, пољопривреде Живанко Радованчев, правде Драгољуб Јанковић или туризма Слободан Черовић или бивша комесарка за избеглице Братислава Буба Морина.

Јездимир Васиљевић, познат као газда Језда, у октобру 2013. године ослобођен је свих оптужби за малверзације с новцем у предузећу Југоскандик, јер је застарело кривично дело за које је био оптужен.

И бизнисмен Предраг Ранковић Пецони и директор његовог предузећа Монус Александар Миленковић због застарелости коју је суд утврдио 2012. године неће одговарати због утаје пореза.

Једна од оптужби чије је застаревање изазвало велику пажњу јавности је случај владике Пахомија, оптуженог да је починио блудне радње над дечацима који су учили за свештенике, као и некадашњем старешини манастира Хопово монаху Илариону, коме су застареле оптужбе да је малолетне дечаке наводио на ,,недозвољене полне радње”.

Због великог броја предмета који застаре, недавно је најављено да ће све предмете који трају дуже од пет година контролисати Врховни касациони суд и Високи савет судства.

Рокови за застаревање предмета нису исти и они зависе од тежине кривичног дела, односно запрећене казне.

Што је кривично дело лакше - рокови застарелости су краћи. Кривична дела где је запрећена казна већа од 10 година застаревају у року од 15. година, а она за која се може изрећи више од пет година затвора застаревају за 10 година.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...