Стара прича, нови сценарио

21. јул 2011

ИЗВОР: Економист, Ивана Ристић

Ни после пет година од приватизације Новости турбуленцијама у овој фирми не назире се завршетак. Крајем ове недеље већински власник, бизнисмен Милан Беко, мораће да одлучи да ли ће преузети остале акције или ће изаћи из Новости. Ови могући сценарији одредиће даљи развој догађаја – у чије ће руке тиражни дневник даље отићи. Против свих досадашњих „умешаних“ поднете су кривичне пријаве

Novosti
Фото: Драган Милошевић

Савет за борбу против корупције поднео је кривичне пријаве против седморо људи умешаних у приватизацију Вечерњих новости.

Како сазнаје Економ:еаст у Савету, пријаве су Вишем јавном тужилаштву у Београду поднете против Предрага Бубала, бившег министра за привреду и приватизацију, бизнисмена и већинског власника Вечерњих новости Милана Бека, сада бившег председника Комисије за хартије од вредности Милка Штимца који је од прошлог четвртка само члан, три члана Комисије, бивших Дејана Малинића, Ђорђа Јовановића и члана са обновљеним мандатом и у новом саставу Душана Бајеца и против Манојла Вукотића, директора НИП Новости.

У пријави у коју је Економ:еаст имао увид а која датира од 16. јуна ове године, наводи се да је Предраг Бубало као министар за привреду и приватизацију Републике Србије „поступио супротно од налога Владе“, односно није спровео наложену ревизију процене вредности и власничке структуре капитала Новости чиме је требало да се обустави изношење ових акција на берзу. Бубало се терети за злоупотребу службеног положаја.

„Министар за привреду и приватизацију Владе РС невршењем службене дужности и прекорачењем граница службеног положаја прибавио је имовинску корист у износу од преко 1.500.000 динара стицаоцима акција компаније НИП Новости – фирмама Ардос Холдинг из Аустрије, Тримакс Инвестментс из Аустрије и Карамат Холдингс са Кипра, која су повезана лица у власништву Милана Бека, и у истом износу нанео штету Републици Србији“, наводи се у пријави коју потписује председница Савета Верица Бараћ.

У пријави се наводи како би, да је Бубало спровео одлуку Владе о ревизији, било даље немогуће сакрити да Новости нису приватизоване ни по прописима из деведесетих ни по закону о приватизацији из 2001. године.

Каже се и да су 2006. године Милан Беко, Милко Штимац, Дејан Малинић, Ђорђе Јовановић и Душан Бајец „организовали групу која има за циљ вршење кривичних дела“. Како се наводи, председник и чланови Комисије су „невршењем службене дужности“, омогућили Беку да његове три компаније уместо 25 стекну 62,53 одсто удела у Новостима иако су, како се наводи, „знали да се ради о повезаним лицима“.

У пријави се наводи и да је у овом случају Беку омогућена материјална корист од 1,5 милиона динара и контрола над Новостима. За ово дело, наводи се, запрећена је казна затвора од три године или тежа.

У пријави се наводи да је Беко, као „стварни власник“ наведених страних компанија, куповао акције Новости на берзи не обавештавајући о томе Комисију за хартије од вредности, чиме је, како пише, „незаконито стекао контролу над Новостима“.

Манојло Вукотић као одговорно лице терети се у пријави за фалсификовање документације, берзанског проспекта Новости уочи изласка на берзу 15. августа 2006. Савет Вукотића терети да је у проспект унео неистинит податак да НИП Новости имају право коришћења канцеларија површине 6.000 метара квадратних у згради СЈУ Борба, Штампарија Борба и НИП Новости, што је, како се наводи, утицало на продају и куповину акција.

Иако имена у пријави нису изненађење будући да су више пута довођена у везу са приватизацијом Новости, чуди чињеница да се исти људи „врте укруг“ а да расплета и даље нема.

Популистичка пријава

Бивши председник Комисије за хартије од вредности Милко Штимац каже за Економ:еаст да је кривична пријава популистичка те да се о њој већ после избора неће више говорити. Он је рекао да је Комисија одмах по јавном признању Милана Бека да је власник Новости кренула у поступак доказивања о повезаности фирми које су куповале акције те да је након шест месеци то и доказано, али да се “чињенично стање не мења”. На питање Економ:еаста зашто Комисија није реаговала раније, Штимац каже да Бекова изјава у медијима да је власник Новости није за Комисију била и правна потврда да је то заиста тако.

Vlasnička struktura Večernjih Novosti 

„Требало је шест месеци да се изјава Бека формулише у правну чињеницу“, каже Штимац. Након „правног повезивања“ Комисија је одузела Беку право располагања управљачким акцијама изнад 25 одсто власништва, док рок од 30 дана да овај бизнисмен да понуду за преузимање осталих акција или прода акције изнад четвртине удела истиче крајем недеље. Комисија је 23. јуна донела решење којим је утврдила да је Беко преко три повезане фирме купио 62,4 одсто акција Новости и да није испунио законску обавезу да да понуду за преузимање преосталих акција.

Наводе из кривичне пријаве Савета за борбу против корупције негира и бивши министар за привреду и приватизацију Предраг Бубало. Он за Економ:еаст каже да су ти наводи, којима се терети за злоупотребу службеног положаја, нетачни те да је поступао искључиво по одлукама тадашње Владе Србије.

„То није тачно“, одговорио је кратко Бубало на питање да прокоментарише наводе из пријаве да је у случају приватизације Новости поступао мимо одлуке Владе Србије да се спроведе ревизија имовине и власништва над Новостима пре него се акције изнесу на берзу.

„Радио сам по одлукама Владе“, закључио је Бубало.

Пси лају, каравани пролазе

Савет је до сада поднео и кривичну пријаву у вези са продајом Луке Београд и то 18. маја 2010. Ни више од годину дана од подношења пријаве Тужилаштво није реаговало. Још нема „јавних оглашавања“ ни о овој пријави. У међувремену, аустријски холдинг Ост, који је власништво немачке медијске групације Wаз, поновио је свој захтев из јануара ове године Комисији за заштиту конкуренције, за одобрење да преузме 62,4 одсто акција компаније Новости. Опет безуспешно.

Комисија је прошлог четвртка објавила да је обуставила поступак док Управни суд не донесе одлуку по тужби Оста, који је тужио Комисију јер доводи у питање завршетак поступка у предвиђеном року. Wаз се није изненадио. Из ове медијске куће, већинског власника дневног листа Политика и новосадског Дневника, саопштили су да их у овом поступку „више ништа не може изненадити“.”Сад нас интересује како ће одлучити надлежни управни суд у Београду, а затим и Комисија за заштиту конкуренције”, изјавио је портпарол Wаза Паул Биндер. Биндер је подсетио да је та компанија пре 30 месеци затражила од Комисије одобрење за преузимање 62,4 одсто акција Новости. Иначе, по закону, овај поступак би требало да траје 30 дана.

“Целокупна актуелна ситуација везана за преузимање Новости није више само тема судова у Србији већ и међународних судова”, истакао је представник Wаза. Мањински акционари Новости поседују 37,58 одсто акција и то Република Србија 29,5 одсто, ПИО фонд 7,15 одсто и мали акционари 0,92 одсто. Беко је најавио да ће коначну одлуку о томе да ли ће продати део акција Новости или дати понуду за преузимање преосталих акција донети у консултацијама са Wазом.

Осам дана је требало бизнисмену Милану Беку да преко берзе и своје три повезане фирме, како је коначно потврдила Комисија за хартије од вредности, августа 2006. стекне контролни пакет акција компаније Вечерње новости. Пуних пет година, међутим, требало је Комисији за хартије од вредности да то и „потврди“. Уколико Беко сада одустане од Новости, уз „амин“ Комисије за заштиту конкуренције, врућ кромпир могао би од овог бизнисмена да преузме Wаз. Нерашчишћена имовинска питања, запослени ускраћени за бесплатне акције, тужбе и спорови део су контролног пакета са којим ће сваки власник Новости морати да се суочи. Српске институције то клупко уместо да одмотају додатно су замрсиле. Јер, како се наводи у извештају Савета за борбу против корупције, завршеном крајем маја ове године, ову приватизацију пратила је „огромна количина несарадње и незаконитости државних институција“.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...