- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Догађаји
- /
- Уставни суд укинуо „дупле функционере”

Уставни суд укинуо „дупле функционере”
ИЗВОР: Политика, Г. Новаковић
Агенцији за борбу против корупције: Од 86 предмета сукоба интереса на дуплим функцијама и 14 посланика

Уставни суд прогласио неуставном одредбу која је појединим функционерима омогућавала да задрже више фотеља Фото Тањуг
Функционери у Србији не могу да обављају две или више функција, чак и ако су на једној од њих захваљујући гласовима грађана, пресудио је Уставни суд Србије, у другом покушају, готово десет месеци након што је Агенција за борбу против корупције поднела захтев за оцену уставности законских измена којима је одборницима и посланицима практично омогућено да обављају и друге функције. Директорка агенције Зорана Марковић сада најављује да ће сада „активирати” све поступке који су обустављени када је скупштина у јулу прошле године усвојила амандман који је „непосредно изабраним функционерима дозвољавао седење у више фотеља”. Она објашњава да ће функционери који су у сукобу интереса бити обавештени да је против њих покренут поступак и да ће се од њих тражити да се изјасне коју функцију ће наставити да обављају.
Она, међутим, признаје да то може трајати месецима, и сада је заиста тешко проценити да ли „дупли функционери” уопште треба да буду забринути или се може догодити да до краја мандата задрже све позиције. Агенција за борбу против корупције не може да предузме ништа док одлука Уставног суда не буде објављена у „Службеном гласнику”, што може да се догоди и за два, три месеца. Јер на објављивање одлуке суда о неуставности измена Закона о јавном информисању чекало се, рецимо, више од четири месеца.
У сваком случају, према прошлогодишњем извештају агенције, 86 предмета сукоба интереса „чекало је одлуку Уставног суда, а директорка Марковић је јуче у парламенту рекла да су међу онима који ће морати да се изјасне за једну функцију и четири посланика Народне скупштине и десет посланика Скупштине Војводине.
Иако није саопштила њихова имена, медији већ више од годину дана пишу о томе да би под „удар” агенције требало да дођу градоначелници Крагујевца и Јагодине Верољуб Стевановић („Заједно за шумадију“) и Драган Марковић Палма (Јединствена Србија), као и председник општине Жагубица Драги Дамњановић (Г 17 плус). Четврти посланик је највероватније Душан Бајатовић (Социјалистичка партија Србије) који је истовремено и генерални директор ЈП „Србија гас” и члан Управног одбора „Југорос гас”. Верољуб Стевановић већ је рекао је да ће се, ако буде потребно, одрећи посланичке функције, док Драган Марковић каже да ће о даљим поступцима одлучивати кад одлука суда ступи на снагу.
Групу војвођанских посланика који ће, по одлуци Уставног суда, морати да се одрекну једне фотеље чине градоначелници, односно председници општина, углавном из Демократске странке. Оно по чему се разликују од осталих функционера који седе у више фотеља јесте да су за посланике изабрани по већинском систему и да би у случају да се одрекну мандата у њиховим општинама морали да се одрже нови избори.