Здравство најкорумпираније у Србији

01. јул 2011

ИЗВОР: Б92, Бета, Блиц, Тањуг

Сектор здравства је најкорумпиранији сектор у Србији, званични је одговор Владе Србије на упитник Европске уније.


Епицентар корупције је, како каже др Драшко Карађиновић, координатор НГО "Доктори против корупције", у самом Министарству здравља.

Како је навео, законски је легализована корупција у Србији "лажним" ванстандардним услугама и листама чекања, па, додао је он, грађани плаћају услуге које су већ плаћене здравственим осигурањем. 

"Новина је симулација борбе против корупције у здравству јер се у јавности све чешће организују округли столови на ту тему, а све је покушај обмањивања ЕУ", рекао је Карађиновић на данашњој конференцији под називом “Корупција у здравству и процес евроинтеграције Србије. 

Карађиновић је навео је као кључни разлог корупције у здравству то што је Републички завод за здравствено осигурање потпуно искључио приватни сектор из финансирања. 

Према истраживању Светске здравствене организације Србија је по корумпираности четврта у свету и иза је Таџикистана, Молдавије и Марока.

Пол Винке, председник "Европске мреже за борбу против преваре и корупције у здравству", указао је на ситуацију у Србији у којој много пацијената умире јер не добија потребну помоћ.Томе доприноси недостатак транспарентности и моћни лобији. 

"Тешко је детектовати где новац иде и ко финансира систем. Катастрофалан проблем у Србији али и у другим земљама представљају неформална плаћања лекарима. Специфично за Србију је то што је део тих неформалних плаћања постао формализован", рекао је Винке. 

Он је додао да због таквих плаћања у Србији “пати” око 2,5 милиона људи. 

"ЕУ неће дозволити земљама кандидатима да постану чланице без да 'почисте за собом'", рекао је Винке на округлом столу Удружења "Доктори против корупције" у Београду и позвао Владу Србије да учини све што може да искорени корупцију у систему здравства. 

Како је навео, општа природа преваре и корупције у здравству је веома слична свуда у Европи али је специфичност Србије да је корупција у неким сегментима институционализована што, како је оценио, ствара тешкоће за ефикасну борбу против те појаве.

Јавне набавке - жариште корупције на локалу

Велики проблем Србије је постојање корупције на локалним нивоима власти а њено жариште су јавне набавке, речено је на округлом столу о борби против корупције.

Учесници округлог стола "Антикорупцијски механизми у локалним самоуправама" су указали да недостатак ресурса често представља "позив на корупцију", те да недостатак новца, запослених, просторија...отвара могућност за давање мита како би неки посао био што пре завршен. 

Државни секретар у Министарству за људска и мањинска права, државну управу и локалну самоуправу Сања Чековић указала је да се ниво корупције на локалном нивоу мора свести на нулу, а да тренутно један од проблема и могућих узрока корупције представја недовољна техничка опремљеност општина. 

"Последња истраживања говоре да је, ипак, на локаном нивоу, у општинама и градовима, најмања корупција у односу на друге области, сегменте и установе", рекла је Чековић додајући да је неопходно да се она са три одсто, колико говоре садашња истраживања, сведе на нулу.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...