Мило Ђурашковић остао без ФАМ-а

16. јун 2011

Крушевац - Агенција за приватизацију донела је одлуку о раскиду купопродајног уговора за крушевачку Фабрику мазива (ФАМ).

fabrika maziva

Та компанија је, после приватизације 2007. године, пословала у оквиру групе Нибенс ухапшеног Мила Ђурашковића.

Уговор о продаји ФАМ-а је раскинут због непоштовања обавеза у делу социјалног програма и располагања имовином.

Наведено је да је капитал ФАМ-а враћен у надлежност државе и у да ће у најкраћем року Агенција за приватизацију именовати привременог заступника капитала и спровести све неопходне активности како би се производња несметано наставила.

У Нибенс групи је 13 предузећа која банкама дугују 110 милиона евра. Агенција за приватизацију преговара са банкама да поставе менаџмент у та предузећа чији је Ђурашковић већински власник, а запошљавају око 5.200 радника.

Агенција за приватизацију контролише још пет уговора о продаји предузећа која су у саставу Нибенс групе - Предузеће за путеве Београд, Војводинапут-Бачкапут Нови Сад, Будућност Прешево, Партизански пут Београд и ЗГОП Нови Сад, али за сада не разматра могућност раскида тих уговора.

Министар економије и регионалног развоја Небојша Ћирић каже да ФАМ треба посматрати одвојено од путарских фирми и додаје да предузећа из Нибенс групе раде на Коридору 10, финансирана су средставима из буџета Републике и у њима је између 5.000 и 6.000 запослених.

Он је поручио да, уколико се узме у обзир да су радови на Коридору 10 приоритетни за државу, запослени у поменутим предузећима морају да добију зараде. 

Самостални синдикат путара Србије најавио је да ће од 22. јуна организовати радикалне протестеуколико предузећима из Нибенс групе не буду одблокирани рачуни и омогућено да наставе са радовима на коридорима 10 и 11.

Држава показала спремност да помогне ФАМ-у

Председник синдиката ФАМ-а, Владица Петровић рекао је да је овим чином "држава показала спремност да помогне ФАМ-у који је жива и перспективна фирма, али је, не својом кривицом, доведена у ситуацију презадужености и неликвидности".

fabrika maziva

Петровић је најавио да ће, након одлуке Агенције, тим који руководи фабриком откад су ухапшени чланови Управног одбора и директорка Љиљана Костић, тражити састанак са државним секретаром у Министарству економије Браниславом Зецом и директором Агенције за приватизацију, како би договорили наредне кораке.

ФАМ је, након издвајања из састава Нафтне индустрије Србије, приватизован на тендеру 2007. године када је већински капитал у фабрици за 25 милиона евра купио конзорцијум Предузећа за путеве Београд и компаније Петробард чији је већински власник био Мило Ђурашковић. Ђурашковић и седам руководилаца Нибенс групе ухапшени су због сумње да су оштетили то предузеће за 32 милиона евра.

"Сада је најважније да се што пре именује заступник капитала и изаберу органи и директор предузећа, како бисмо пребродили правни вакуум који је настао хапшењем највећег дела менаџмента ФАМ-а", рекао је Петровић.

Он је додао и да очекује да ће веома брзо, већ за неколико дана, бити донета и одлука о уласку ФАМ-а у процес реструктуирања, што би омогућило да се деблокира рачун фабрике и започне решавање нагомоланих проблема. 

Према Петровићевим речима, од пре недељу дана рачун Фабрике мазива је у блокади за 1,28 милијарди динара, а према досадшњим сазнањима, дуг у коју су већински власник и менаџмент увукли фирму износи око четири милијарде динара. 

"Прецизне податке о висини задужености и стању имовине која је из ФАМ-а пребацивана на име других компанија у оквиру Нибенс групе, имаћемо када се изврши попис и сачини пресек стања у предузећу. Видећемо да ће ту анализу урадити наши стручњаци или ћемо ангажовати неку ревизорску кућу", закључио је Петровић. 

Он је истакао да у овом тренутку у ФАМ-у, иако са тешкоћама, производња иде без застоја, сировине се набављају за петнаестодневне потребе, а "добављачи исказују пуно разумевање за ситуацију у којој се фабрика нашла"


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...